Problems of democratization in Armenia (1991-2019)
Ermenistan'da demokratikleşme problemleri (1991-2019)
  1. Tez No: 606085
  2. Yazar: FİGEN KIYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, Sovyet Sonrası Ermenistan'da demokratikleşme problemlerini incelemektedir. Bu bağlamda, Ermenistan'da demokratikleşme adımları bağımsızlığını ilan ettiği günden bugüne dek tarihsel olarak dönemin cumhurbaşkanına göre bir sınıflandırma gerçekleştirilerek, ekonomi ve yolsuzluk, sivil toplum, medya, dış ve iç politika, seçim süreçleri ve hukukun üstünlüğü kapsamında değerlendirilmiştir. Son olarak, 2018 yılında toplumsal bir hareket olan Kadife Devrim'i doğuran nedenler ve yol açtığı sonuçlar ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, bağımsızlığını ilan ettiği günden bu yana Ermenistan'ın demokratikleşme anlamında ne denli bir gelişme gösterdiğini ve bu kapsamda engellerin neler olduğunu saptamaktır. Bu tezde literatür ve medya analizi kullanılmış ve bu yanında tarihsel analize de yer verilmiştir. İlk olarak Ermenistan'ın Sovyet sonrası dönemine dair kısa bir tarihsel bilgi verilmiş ve ardından literatüre taraması ile birlikte Ermenistan'da demokratikleşme analizi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Buna ek olarak, seçim sonuçları, yapılan yolsuzlukların kapsamı, Ermenistan'ın demokrasi puanı gibi konularda nicel verilerden ve istatistiklerden de faydalanılmıştır. Ayrıca, Rusya, Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan, Amerika ve Avrupa başta olmak üzere Ermenistan'da meydana gelen gelişmelerin uluslararası arenada nasıl yankı bulduğu sorunsalı medya analizi yöntemiyle aktarılmıştır. Çalışmanın sonucunda Ermenistan'da demokratikleşme anlamında seçimlerde yolsuzluk, medya ve sivil toplum üzerinde devlet baskısı, yargının adil ve özgür olmaması gibi birçok temel problem saptanmıştır. Bunun yanında, Ermenistan'ın dış politikasının ve Nagorno-Karabağ sorununun iç politikayı ve dolayısıyla demokratikleşme sürecini olumsuz olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak Kadife Devrim ile birlikte Ermenistan'da demokratikleşme yolunda olumlu gelişmeler olduğu gözlemlenmiştir. Yeni hükümetle birlikte Ermenistan'da demokratikleşme sürecinde gelecekte neler olacağını zaman gösterecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses problems of democratization in post-Soviet Armenia. In this context, I will examine the progresses and problems of the Republic of Armenia within the framework of democratization from declaration of independence to current day. The democratization steps are evaluated within the scope of economy and corruption, civil society, media, foreign and domestic politics, electoral processes and the rule of law. This is done through a historical analysis of the rule of each president since independence. The aim of this study is to find out to what extent the Republic of Armenia has made progress in terms of democratization until today and what have the obstacles been within this scope. In this study, the literature and media analysis are used alongside historical analysis. Additionally, it is benefited from quantitative data and statistics for some issues like the results of electoral processes, the scope of corruption, Armenia's democracy score. Finally, how the developments in Armenia have a broad repercussion in the international arena, primarily in Russia, Turkey, Armenia, Azerbaijan, United States and Europe, is explained with the method of media analysis. In the end of the study, I find out that there are so many major problems in terms of democratization in Armenia such as corruption in the elections, state oppression over media and civil society and unfair and unfree jurisdiction. Further, it is concluded that the foreign policy of Armenia and Nagorno-Karabakh conflict are affecting domestic policy and so democratization process of Armenia, adversely. On the other hand, with the realization of the Velvet Revolution in 2018, positive developments in the way of democratization are observed in Armenia. The time will show what will happen in Armenia with the new government within the scope of democratization.