İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY6045 No'da kayıtlı Tarih-i Feth-i Yemen adlı eserin minyatürlerinin incelenmesi
The investigation of miniatures of articles of NADTY6045 registered History-i̇ Feth-i̇ Yemen in İstanbul University Rare
- Tez No: 606086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN TAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Tarih-i Feth-i Yemen adlı eser, Sinan Paşa'nın Yemen Serdarlığı sırasında müellif Mustafa Rumuzi'ye yazmasını istediği, Nisan 1569'dan Mart 1571 tarihine kadar orada geçirdiği zamanda yaptığı fetihlerin, ve benzeri olayların yazıldığı el yazmasıdır. Eserin müellifi Mustafa Rumuzi eseri Yemen Deftarlığı döneminde yazmıştır. Eser bugün İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde bulunmaktadır. Minyatürlerinin 20 tanesi çift sayfaya yapılmış olmak üzere 86 minyatürü vardır. Minyatürlerin sanat tarihi inceleme yöntemi ile bir bütün olarak değerlendirilmesi, minyatürlerinin dönemi içerisinde değerlendirilip, uslüp özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İstanbul Nadir Eserler Kütüphanesi'nde incelenen nüshanın, dijital ortama aktarılmış verileri alınarak çalışmaya başlanmıştır. Üç ana bölümden oluşan tezimizin birinci bölümünde; minyatür sanatının doğuşu ve Türk minyatür sanatının başlangıçlarına yer verilmiştir.Yine bölüm içerisinde Osmanlı dönemi minyatür sanatının önemli eserlerine değinilmiştir. İkinci bölümde; nüshanın hamisi ve müellifi hakkında bilgiler verilmiş, müellifin eseri yazma sürecinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; cilt, kapak, ölçüleri hakkında bilgi verilerek nüshanın tanımlaması yapılmıştı ve nüsha içerisindeki minyatürlerin serlevha kısımlarının okunmasına ve betimlenmesine olan katolog kısmına yer verilmiştir. Değerlendirme ve sonuç başlığı altında benzer diğer yazmalarla karşılaştırılması, üslup, kalite bakımından irdelenmesi yapılmış ve varılan sonuç yazılmıştır. Çalışmanın son bölümünü ise; çalışmada kullanılan kaynakların açık künyesi ve özgeçmiş eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The work called Tarih-i Feth-i Yemen is the manuscript in which Sinan Pasha wanted to write to the writer Mustafa Rumuzi during the Yemen Staffdroom, the conquests of his time between April 1569 and March 1571, and similar events were written. The work is currently in the Rare Books Library of Istanbul University. Miniatures are 86 miniatures, 20of which are double-page. It is aimed to evaluate miniatures as a whole by means of the study of art history, to evaluate the miniatures in the period and to determine their characteristics. The data examined in the Rare Books Library of Istanbul was started by taking the data transferred to digital media. In the first part of our thesis consisting of three main parts; the birth of miniature art and the beginnings of Turkish miniature art In the chapter, important works of miniature art in the Ottoman period were mentioned. In the second part; information about the author and author of the copy is given, the author has written about the process of writing the work. In the third chapter; skin, cover, size of the information was given by giving information about the copies and copies of the miniatures in the copies of the booklet and the description of the book is given. The results of this study are compared with other similar manuscripts under the heading. Evaluation and Conclusion m. The last part of the study is; open label and resume of the sources used in the study have been added.