Ekonomik büyüme ile gelir dağılımı ilişkisinin ekonometrik analizi
Econometric analysis of the relationship between economic growth and income distribution
- Tez No: 606124
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmanın amacı ekonomik büyüme ile gelir dağılımı ilişkisinin Granger nedensellik analizi ile tahmin edilmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın konusu ve yöntemi açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ekonomik büyüme, gelir dağılımı ile ilgili kavramlar ve Dünya'da ve Türkiye'de ekonomik büyüme ve gelir dağılımı ilişkisi açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde konu ile ilgili literatür özeti yer almıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ekonometrik yöntem ve teorik açıklamalar yer alırken, beşinci bölümde ise ekonometrik uygulama yer almıştır. Ekonomik büyüme ile gelir dağılımı ilişkisi, üst gelir grubu, üst orta gelir grubu ve alt orta gelir grubuna seçilmiş bazı ülkeler için 1979-2015 dönemi için yıllık veriler kullanılarak analiz edilmiştir. Granger nedensellik analizi sonuçlarına göre, her ülke grubu içinde bazı ülkelerde değişkenler arasında tek yönlü nedensellik bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre bazı ülkeler için değişkenler arasında tek yönlü Granger nedensellik ve ülkelerin korelasyon matrislerine göre ise değişkenler arasında bazı ülkeler için pozitif bazı ülkeler için de negatif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate the relationship between economic growth and income distribution by Granger causality analysis. In the first part of the study, the subject and method of the study are explained. In the second part of the study of economic growth, income distribution and related concepts in the world and in Turkey it is explained the relationship of economic growth and income distribution. In the third part of the study, a summary of the literature is given. In the fourth part of the study, econometric method and theoretical explanations are given, in the fifth part, econometric application is given. The relationship between economic growth and income distribution was analyzed using annual data for the period 1979-2015 for some selected countries for upper income group, upper middle income group and lower middle income group. According to the results of Granger causality analysis, one-way causality among variables was found in some countries within each country group. According to the results, one-way Granger causality was found among the variables for some countries and a positive correlation was found among the variables for some countries according to the correlation matrices of the countries.