Deflasyonun Japonya ve Yunanistan ekonomisine etkisi
The economic impacts of deflation in Japan and Greece
- Tez No: 606123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Fiyat istikrarsızlığı ülke ekonomilerinin önemli sorunlardan biri olmuştur. Fiyat istikrarsızlığı türlerinden biri olan deflasyon,“pozitif arz şoku”veya“negatif talep şoku”olmak üzere iki farklı nedenle meydana gelerek, ekonomileri olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle deflasyon ile mücadele kaçınılmazdır. Bu çalışmada, sürekli pozitif arz şoku nedeniyle deflasyon yaşayan Japonya ile Yunanistan'ın girdiği borç krizi yüzünden negatif talep şokunun yol açtığı deflasyonun olumsuz etkileri, deflasyon ile mücadelede uygulanan politikalarda karşılaşılan sorunlar incelenmiştir. Uzun süren deflasyon ile mücadelede, genişletici maliye politikası uygulanmasının kamu bütçesinde meydana getirdiği açıklar, beraberinde mali sorunlara yol açmakta ve genişletici maliye politikasının uygulanabilirliğini engellemekte, hatta yeterli mali alana sahip olamayan ülkelerde oluşan bütçe açıkları nedeniyle uygulanan mali uyum politikaları, mali tuzağın meydana gelmesine yol açmaktadır. Genişletici maliye politikası ile beraber uygulanması zorunlu olan genişletici para politikasına bağlı olarak faiz oranlarındaki düşüş, ülkedeki borçlanma araçlarına yapılacak olan yatırımları azaltmaktadır. Ayrıca deflasyonun olumsuz etkileri sonucunda işletmelerin hisse senedine yönelik yatırımlarında azalması, ülkenin hem borçlanma araçlarına hem de hisse senedine yönelik yatırımları olumsuz etkileyerek, portföy yatırımlarında istikrarlı çıkışa yol açmaktadır. Diğer taraftan, deflasyon ile işletmelerin karlarının azalması, firmaların piyasa değerinin sermaye yenileme maliyetine göre düşmesine yol açarak, üretime yönelik yapılacak olan yatırımları olumsuz etkilemekte ve doğrudan yabancı yatırım çıkışlarında artışa yol açarak, küreselleşmenin nedeni olmaktadır. Deflasyon ile işletmelerin olumsuz etkilenmesi, büyük işletmelerin yatırımlarında çıkışa neden olması işgücü piyasasını esnekleştirmekte, böylece düzenli ve düzensiz iş gücü piyasasının oluşmasıyla yoksulluk meydana gelebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Price instability is one of the major problems of a country's economy. Deflation, which is one of the price instabilities, has two different reasons:“positive supply shock”and“negative demand shock”, and these shocks affect economies negatively. Therefore, combating with deflation is crucial. In this study, the negative effects of the deflation caused by the negative demand shock in Japan and deflation caused by the debt crisis of in Greece are analyzed. The problems during the implementation of policies in the fight against deflation are also examined. Because of deflation, the deficits in the public budget caused by the implementation of the expansionary fiscal policy let to financial problems and hamper the applicability of the expansionary fiscal policy. If the countries do not have enough financial power, the fiscal adjustment policies implemented due to the budget deficits can lead to a financial trap. The decrease in the interest rates due to the expansionary monetary policy, which is implemented together with the expansionary fiscal policy, reduces the investments in the country. In addition, the decrease in enterprises' investments in stock markets as a result of the deflation's negative effects adversely affects both the capital market instruments and direct investments in the country and this leads to an outflow of portfolio investments. On the other hand, the decrease in the profits of enterprises due to the deflation causes a decrease in the market value of the firms relative to the capital renewal cost, which would adversely affect the direct investments negatively. Negative impacts of deflation in enterprises and outflow of large-scale investments lead to flexibility in the labor markets, so that poverty can occur due to the irregular labor market.