Arapça öğretiminde kubaşık öğrenme yönteminin öğrenci başarısı üzerindeki etkisi
The effect of cooperative learning method on students? academic achievements in teaching arabic
  1. Tez No: 279512
  2. Yazar: FADIL BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HAKKI SUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, Arapçanın mesleki ders olarak öğretildiği İmam Hatip liselerinde yabancı dil öğretimi üzerinde kubaşık öğrenme yöntemi ile geleneksel yöntemin etkileri karşılaştırılmıştır.2009?2010 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilen araştırmanın deneklerini; Şanlıurfa ili, Bozova ilçesi, İmam Hatip Lisesi'ne devam eden 10. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. 19'ar öğrenciden oluşan deney ve kontrol gruplarının oluşturulmasında, okulun 10/A ve 10/B şubeleri temel alınmıştır. Araştırma, ön-test ? son-test kontrol gruplu deneysel desene göre gerçekleştirilmiş, deney grubuna kubaşık öğrenme, kontrol grubuna geleneksel bir yöntem olan düz anlatım yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims at comparing and contrasting the effects of cooperative learning method and traditional training on students? achievements in Arabic language classes at Imam Hatip (Imams and Preachers) High Schools where Arabic is taught as a foreign language.This research has been carried on subjects who were students at the tenth grade in Bozova Imam Hatip High School in the educational year of 2009?2010. Both experimental and control groups consisted of 19 members, all of whom were students in the classrooms 10/A and 10/B. The research has been conducted in accordance with a pre-test and post-test control group with experimental design, and experimental group has been tested through cooperative learning method while the control group has been examined by means of traditional techniques. An Arabic grammar test consisting of 50 questions has been applied on both groups as the pre-test, post-test and permanence test.The results of the research are as follows:? There is no radical difference between the scores of the pre-tests of the experimental and control groups.? Radical changes can be observed between the scores of the pre-test and the post test for the control group.? A difference can be observed between the success scores of the pre-test and post-test of the control group.