Genç yetişkinlerdeki kişilik tipleri ile karar verme stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between personal types and decision making strategies in young adults
- Tez No: 606142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN SÖZER ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada üniversite hayatını yeni bitirmiş ve ilk iş deneyimlerini yaşamaya başlamış olan genç yetişkinlerde kişilik özelliklerinin karar verme stilleri üzerindeki ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2019 yılında bir telekomünikasyon şirketinde farklı iş kollarında en fazla 4 yıllık iş deneyimine sahip 20-29 yaş aralığında genç yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Katılımcılar, 99'u (%46,7) kadın, 113'ü (%53,3) erkek olmak üzere toplam 212 kişiyi kapsamaktadır. Araştırmada verileri toplamak için“Beş Faktör Kişilik Envanteri Kısa Formu (5FKE-KF)”ve“Karar Stratejileri Ölçeği”kullanılmıştır. Genç yetişkinlerin kişilik tipleri ile karar verme stratejileri arasındaki ilişki durumunu ve derecesini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizi için Beş Faktörlü Kişilik Envanteri Kısa Formu (5FKE-KF) ve Karar Verme Stratejileri Ölçeği puanlarının cinsiyet, medeni durum, yetiştiği çevre ve eğitim durumuna göre anlamlı olarak farklılaşma durumunu belirlemek için bağımsız gruplar t-testi yapılmıştır. Yaş değişkenine göre puanların aritmetik ortalamasında anlamlı farklılaşma olup olmadığını belirlemek için tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) gerçekleştirilmiştir. Yapılan tek yönlü varyans analizi sonucunda ortaya çıkan farklılaşmanın hangi gruplar arasında meydana geldiğini belirlemek için de yardımcı analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temel amacını oluşturan kişilik tipleri ve karar verme stratejileri arasındaki korelasyona bakılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular, kişilik tipleri ile karar verme stratejileri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı yönündedir. Genç yetişkinlerin kişilik tipleri ile cinsiyet, medeni durum, yetiştikleri çevre değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Genç yetişkinlerin karar verme stratejileri ile yetiştikleri çevre değişkeni arasındaki farklılığın da anlamlı düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between personality types and decision-making styles in young adults who have just finished university life and have started their first work experiences are examined. The population of the study consists of young adults aged 20-29 years with a maximum of 4 years of work experience in different business lines in a telecommunication company in 2019. The participants consisted of 212 people, 99 (46.7%) female and 113 (53.3%) male. In order to collect data,“Five Factor Personality Inventory Short Form (5FKE-SF)”and“Decision Strategies Scale”were used. In this study, the relational screening model was used to determine the relationship status and degree between the personality types and decision making strategies of young adults. For the analysis of the data, independent groups t-test was used to determine the meaningful differentiation status of the Five Factor Personality Inventory Short Form (5EFE-SF) and Decision Making Strategies Scale scores according to gender, marital status, education environment and education level. One way ANOVA was used to determine whether there was a significant difference in the arithmetic mean of the scores according to the age variable. Ancillary analyzes were also conducted to determine the differentiation between the groups resulting from the one-way analysis of variance. Correlation between personality types and decision making strategies which are the main objectives of the study were examined. The findings of the study suggest that there is no significant relationship between personality types and decision making strategies. There was a statistically significant difference between the personality types of young adults and gender, marital status and environment variables. It was found that the difference between young adults' decision making strategies and the environment variable they raised was significant.