Genç yetişkinlerde yaşamda anlamın, maneviyat ve kişilik özellikleri açısından incelenmesi
The investigation of meaning in life of the young adults according to spirituality and personality traits
  1. Tez No: 419454
  2. Yazar: ÖZLEM KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada genç yetişkinlerin yaşamda anlam varlığı ve anlam arayışları ile maneviyat düzeyleri ve beş faktör kişilik özelliği arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya 19 – 29 yaş arasında, 185'i kadın, 130'u erkek olmak üzere toplam 315 kişi katılmıştır. Veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, Yaşamda Anlam Ölçeği, Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi ve Mizaç ve Karakter Envanteri'nin alt ölçeği olan Kendini Aşma Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, Çoklu Regresyon Analizi ve İlişkisiz Örneklemler için t-Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda genç yetişkinlerin yaşamda anlam varlığı ve anlam arayışı düzeylerinin cinsiyet açısından farklılık göstermediği bulunmuştur. Kişilik özellikleri ile yaşamda anlamın varlığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken; yaşamda anlam arayışı sorumluluk ve deneyime açıklık kişilik özelliği ile ilişkili bulunmuştur. Araştırmada elde edilen diğer sonuçlara göre maneviyat alt boyutları birlikte yaşamda anlam varlığı varyansının %10'unu, anlam arayışı varyansının %12'sini açıklamaktadır. Kendini aşma, kişiler ötesi özdeşim ve manevi kabullenme değişkenlerinin anlam varlığı düzeyini yordadığı ve kişiler ötesi özdeşim ile anlam varlığı arasında pozitif ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca, genç yetişkinlerin kendini aşma düzeylerinin anlam arayışı düzeylerini yordadığı, bireylerin kendini aşma, kişiler ötesi özdeşim ve manevi kabullenme düzeyleri ile anlam arayışları arasında negatif ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relationships between presence of meaning in life and search for meaning in life with spirituality levels and five factor personality traits were examined. To research participated between 19 and 29 years of age, 185 female, 130 male, total 315 people. As means of data collection personal information form, The Meaning in Life Questionnaire, Personality Based on Adjective Test and Self-Transcendence Scale subscale of Temperament and Character Inventory were used. In the analysis of data used in the study, Pearson Product Moment Correlation Coefficient, Multiple Regression Analysis, Independent Samples t-test were performed. Results of the study indicated that there was no significant difference among the presence of meaning life and search for meaning levels of young adults in terms of gender. No significant relationships was found between Presence subscale of meaning in life and five factor personality traits. On the other hand, Search subscale of meaning has been associated with responsibility and openness to experience personality traits. According to other results obtained in this study, spirituality sucscales explain together, %10 variance of presence of meaning and %12 variance of search for meaning. The presence of meaning in life was predicted by self-transcendence, spiritual acceptance and transpersonal identification. Also there was a positive relationship between presence of meaning and transpersonal identification. Furthermore, the other findings of the study showed that self-transcendence predicts search for meaning levels and there was a significant negative relationships between self-transcendence, spiritual acceptance and transpersonal identification with search for meaning. The findings of the present study were discussed in the light of the related literature.