Enformasyon teknolojileri çerçevesinde bilgi yönetimi ve öğrenen örgüt ilişkisi: Enerji sektöründe bir araştırma
Knowledge management and learning organization relationship within the framework of information technologies: A research in the energy sector
  1. Tez No: 606178
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Örgütler, hızlı teknolojik gelişmelere bağlı olarak artan küreselleşme ve rekabet nedenleriyle bilgi yönetimine geçmişte olduğundan daha fazla önem vermek zorundadır. Elde edilen bilginin dinamik bir faaliyet olan öğrenme ile tüm örgüte yayılması gerekmektedir. Bu öğrenmenin ise bireysel olarak değil örgütsel seviyede gerçekleşmesi gerekmekte olup örgütlerin öğrenen örgütlere dönüşmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, enformasyon teknolojileri çerçevesinde bilgi yönetimi ve öğrenen örgüt ilişkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma, Türkiye'de bulunan 21 adet elektrik dağıtım şirketinde tam zamanlı çalışan 350 personel üzerinde yapılmıştır. Dağıtım şirketlerinin yaptıkları enformasyon teknoloji yatırımları ile bilgi yönetimini sağlayarak öğrenen bir örgüte dönüşüp dönüşmediklerinin tespitinin yapılması ve böylece bilgi yönetimiyle öğrenen örgüt ilişkisinin mevcudiyetinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada bilgi yönetimi ve öğrenen örgüt alanında iki ölçek kullanılmış, elde edilen verilerle geçerlilik, güvenilirlik, korelasyon, regresyon ve anova analizleri yapılmıştır. Bilgi yönetimi süreci ile bilgi yönetimi kültürü alt boyutlarının öğrenen örgüt olmayı etkilediği, bilgi yönetimi teknolojisi ile bilgi yönetimi ölçümünün kısmen etkilediği ve bilgi yönetiminde liderlik alt boyutunun yalnızca öğrenen örgüte ilişkin güçlendirilmiş çalışanlar alt boyutunu etkilediği diğer alt boyutları etkilemediği görülmektedir Araştırma sonuçlarına göre bilgi yönetimi ile öğrenen örgüt arasında ilişkinin bulunduğu ve özellikle bilgi yönetimi süreci, bilgi yönetimi kültürü başta olmak üzere bilgi yönetimi teknolojisi boyutlarının öğrenen örgüt olmayı etkilediği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Organizations should give more attention to knowledge management than ever in the past because of increasing globalization and competition due to rapid technological developments. The knowledge obtained should be disseminated to the whole organization through learning, which is a dynamic activity. This learning activity has to take place at the organizational level, not on an individual basis, and it is important that organizations should turn into learning organizations. In this study, it is aimed to reveal the relationship between knowledge management and learning organization within the framework of information technologies. This research was conducted on 350 employees working in 21 electricity distrubution companies in Turkey. The aim of this study is to determine whether the companies are transformed into a learning organization by providing knowledge management with their information technology investments and to investigate the existence of the relationship between knowledge management and the learning organization. Two scales are used in the field of knowledge management and learning organization, and validity, reliability, correlation, regression and anova analyzes are performed with the data obtained. It is found that the knowledge management process and knowledge management culture dimensions affect being a learning organization, knowledge management technology and knowledge management measurement dimensions affect partially it, and knowledge management leadership sub-dimension only affects the empowered people sub-dimension and does not affect other sub-dimensions of learning organization. According to the results of the research, it is determined that there is a relationship between knowledge management and learning organization and also dimensions of knowledge management technology and especially dimensions of the knowledge management process and knowledge management culture, affect being a learning organization.