Hipergruplara giriş
Introduction to the hypergroups
  1. Tez No: 606182
  2. Yazar: FATMA AŞÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERDAL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
1975 yılında Jewett tarafından tanımlanan Hipergruplar, lokal kompakt grupların bir genellemesi olarak ortaya çıkmıştır. Bu kavramla ilgili genel bilgiler Bloom ve Heyer'in“Harmonic Analysis of Probability Measures on Hypergroups”isimli çalışmasında yer almaktadır. Bu tezde hipergrupların tanımına, bazı özelliklerine ve alt hipergruplara yer verilmiştir. Hipergruplar için gerekli olan ölçüm uzayları ve konvolüsyon çarpımları da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a generalization of the local compact groups, the hypergroups are introduced by Jewett in 1975. The general information about this concept is given by Bloom and Heyer in“Harmonic Analysis of Probability Measures on Hypergroups”. In this thesis, the definition and some properties of hypergroups and subhypergroups are given. Moreover, the measure spaces and convolution products which are necessary for hypergroups are investigated.