An approach to roma life on housing units and neighbourhood relations: Süleymanpaşa and Hayrabolu as a case study
Romanların yaşamında konut birimi ve komşuluk ilişkilerine dair bir yaklaşım: Süleymanpaşa ve Hayrabolu örneği
- Tez No: 606190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Romanlar, dünyanın her köşesinde göçebe yaşam kültürünü benimseyen, yaşamlarını sürdürmeye çalıştıkları topraklarda sorunlarla yüz yüze olan etnik bir gruptur. Toplumsal dışlanma, işsizlik, eğitimsizlik, derin yoksulluk, konut sorunları bilinen en önemli sorunlarıdır. Sorunların çözümüne yönelik ulusal ve uluslararası bir çok kuruluş, çalışmalar yürütmektedir. Türkiye, romanların yoğun olarak yaşadığı ülkeler arasındadır. Ancak Türkiye'de yaşayan romanların sayısı tam olarak bilinmemektedir. Romanları tanımak, anlamak ve yaşantılarını öğrenmek için; literatür çalışması yapılmıştır. Bu noktada karşılaşılan sorun; kendi dillerinde yazılı kaynaklarının olmaması ve kaynakların azlığı olmuştur. Sonrasında Romanların yoğun olarak yaşadıkları noktalar belirlenmiş ve alan çalışması yapılarak, roman yaşantısı irdelenmiştir. Alan çalışması, Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi ve Hayrabolu ilçesinde, Roman yerleşimlerinde yapılmıştır. Belirlenen alanlarda birebir konut kullanıcılarıyla anket ve görüşmeler yapılmıştır. Aynı zamanda mevcut konutların inceleme ve gözlemleri gerçekleştirilmiştir. Konutların taslakları çizilerek, fotoğraflarla desteklenmiştir. Anket, görüşme ve konut incelemeleri sonucunda, tespitler yapılmıştır. Tüm bu tespitler doğrultusunda tasarım verileri ve genel kavramlar belirlenmiştir. Roman aile yapısı ve yaşantısının; değişken, hareketli ve esnek olduğu; zaman içinde bu yaşayışlarının konut yaşantılarını etkilediği gözlemlenmiştir. Esnek konut kavramının roman konut ve kent yaşamı için temel tasarım öğesi olduğu belirlenmiştir. Roman yerleşimlerinin iyileştirilmesi için konut yaşantılarına öneri getirilmiştir. Eklenerek, büyüyebilen konutlar, yaşayışlarına cevap verecek ve alışık oldukları yaşayışın dışında kalmayacaklardır. Konut ve konut gruplarına getirilen öneri, roman yerleşimlerinin koşullarının iyileştirilmesi yönündedir.
Özet (Çeviri)
Roma is an ethnic group who have adopted a nomadic culture of life in every corner of the world, facing problems in the land they are trying to survive. Social exclusion, unemployment, lack of education, deep poverty, housing problems are the most important known problems of Roma. Many national and international organizations are working to solve these problems. Even though Turkey is one the countries where large number of Roma live, the exact number of Roma people living in Turkey is unknown. For the thesis a literature study was made to get to know, understand and learn the lives of Roma. The biggest problem encountered at this point was the lack of written sources in Roma's own language, along with having very few resources. Afterwards, the places where the Roma people live intensively were determined and a field study was conducted to examine the Roma life. The field study was carried out in Süleymanpaşa and Hayrabolu counties of Tekirdağ province, where dense Roma settlements can be found. Questionnaires and interviews were conducted one on one with housing users in designated areas. At the same time, examinations and observations of the existing housings were made. The drafts of the examined housings were drawn and supported with photographs. The result of the conducted surveys, interviews and housing investigations were used to determine design data and general concepts for Roma living conditions and households. It's observed that Roma have an irregular, mobile and flexible family life and structure, which affected their housing arrangements over time. Through the study, it's determined that the concept of flexible housing is the basic design element for Roma housing and urban life. In order to improve Roma settlements, a proposal for housing arrangements is made. The houses that can grow by additions will respond to their life styles, providing them the habitual order they are used to. The proposal presented in the thesis for housing and housing groups aims to improve the conditions of Roma settlements.