Anormal kolposkopik bulgusu olan hastalarda immünohistokimyasal CD-3, CD-4, CD-5, CD-8 VE PD-1 boyamanın, servikal lezyonların histopatolojik tanısı ile ilişkisi
The relationship between immunohistochemical CD-3, CD-4, CD-5, CD-8 and PD-1 staining and histopathological diagnosis of cervical lesions in patients with abnormal colposcopic findings
  1. Tez No: 606238
  2. Yazar: AYHAN ATIGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TOLGA GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Serviks kanseri halen dünyada en sık görülen kanserlerden biridir. Erken tarama yapılır ve etkili bir şekilde yönetilirse, en önlenebilir ve en başarılı şekilde tedavi edilebilen kanserdir. Serviks üzerinde bazı spesifik lezyonların kolposkopi sayesinde tanımlanması ve bu lezyonların servikal preinvazif ya da invazif hastalıklar ile olan ilişkisi nedeniyle kolposkopi daha da önemli hale gelmiştir. Son yıllarda, human papilloma virüs (HPV)'nin neden olduğu servikal kanser için immünoterapi çalışmalarında büyük ilerlemeler gerçekleşmiştir. Bu çalışma; anormal kolposkopik bulgusu olan hastaların, immünolojik alt yapısını ve immün boyamalar ile histopatolojik tanı ilişkisini ele almayı hedeflemektedir. Çalışma kapsamında 01 Ocak 2015 – 01 Kasım 2019 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran ve kolposkopi yapılmış hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Anormal kolposkopik bulguya sahip ve biyopsi alınmış olan hastalar çalışmaya alınmıştır. Tüm hastaların histopatolojik tanıları mevcut idi. 30 tane düşük dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (LGSIL) ve 30 tane yüksek dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (HGSIL) olmak üzere toplam 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Patoloji arşivindeki olgulara ait parafin bloklardan alınan yeni kesitlerde immünhistokimyasal CD3, CD4, CD5, CD8 ve PD1 ekspresyonları epitelde; tümörü infiltre eden lenfositlerde (TIL) ve stromada değerlendirilmiştir. Düşük dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (LGSIL) ve yüksek dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (HGSIL) tanısı konulmuş toplam 60 hastanın epitelyal ve stromal CD3, CD4, CD8, CD5 ve PD-1 immünhistokimya boyamaları yapılmıştır. Epiteldeki lezyon içerisinde tüm boyamaların ortalama boyanma endeksi HGSIL grubunda LGSIL grubundan fazla bulunmuştur; CD3 için 24,4 vs.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is still one of the most common cancers in the World. When cervical cancer is diagnosed early and managed effectively, which is one of the most preventable and successfully treated cancer types. Colposcopy has become even more important due to the identification of some specific lesions on the cervix by colposcopy and the relationship of these lesions with cervical preinvasive or invasive diseases. In recent years, great progress has been made in immunotherapy studies for cervical cancer caused by human papilloma virus (HPV). With this study, it aims to address the immunological background of patients with abnormal colposcopic findings and the relationship between immune staining and histopathological diagnosis. Patients who applied to Pamukkale University Medical Faculty Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between January 01, 2015 and November 01, 2019 were retrospectively analyzed. Patients with abnormal colposcopic findings and biopsy were included in the study. All patients had histopathological diagnoses. A total of 60 patients, 30 low-grade squamous intraepithelial lesions (LGSIL) and 30 high-grade squamous intraepithelial lesions (HGSIL) were included in the study. Immunohistochemical CD3, CD4, CD5, CD8 and PD1 expressions were evaluated in tumor infiltrate lymphocytes (TIL) and stroma in new sections taken from paraffin blocks of cases kept in the archive of Pamukkale University Medical Faculty Hospital Medical Pathology. A total of 60 patients diagnosed with low grade squamous intraepithelial lesion (LGSIL) and high grade squamous intraepithelial lesion (HGSIL) had epithelial and stromal CD3, CD4, CD8, CD5 and PD-1 immunohistochemistry staining. The average staining index of all staining within the lesion in the epithelium in the HGSIL group was higher than the LGSIL group; CD3; 24,4 vs.