Human papilloma virus testi tip 16/18 pozitifliği nedeniyle kolposkopi yapılıp normal kolposkopik bulgusu olan veya kolposkopik biyopsi sonucu benign olan hastaların izlem sonuçlarının analizi
Analysis of the follow-up results of patients with normal colposcopic outcomes or with benign results of colposcopic biopsy, due to type 16/18 positiveness in the human papilloma virus test
- Tez No: 731134
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmada HPV tip 16/18 pozitifliği nedeniyle kolposkopi yapılıp normal kolposkopik bulgusu olan veya kolposkopik biyopsi sonucu benign olup takip önerilen hastaların kliniğimizde takibe gelme oranlarını, 1. yıldaki kotest sonuçlarını, anormal sitoloji ve /veya HPV persistans oranlarını ve bu nedenlerle kolposkopi tekrarı yapılan hastalarda servikal preinvaziv lezyon oranlarını ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışma, Ocak 2015- Eylül 2020 tarihleri arasında T.C.S.B. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kolposkopi Kliniği'ne başvurmuş; HPV16/18 testi pozitif olan kolposkopik bulgusu normal olan ve biyopsi sonucu benign olan hastaların verilerini kapsayacak şekilde retrospektif olarak tasarlandı. Çalışmada hastaların yaş, obstetrik öyküsü, sigara içiciliği, kolposkopi endikasyonu, servikal sitoloji ve HPV testi sonuçları, geçirilmiş servikal işlem öyküsü, kolposkopi bulguları, kolposkopik biyopsi sonuçları sorgulandı. Takibe çağırılan hastaların 1. yıldaki servikal sitoloji ve HPV testi, kontrol kolposkopi yapılmışsa bulguları, kolposkopik biyopsi sonuçları, yapılan eksizyonel girişimler, eksizyonel girişimler sonrası patoloji sonuçları, ek tedavi gerekliliği değerlendirildi. Bulgular: Çalışmanın tasarlanabilmesi için HPV 16/18 pozitifliği olup eksizyonel işlem uygulanmadan bir yıl sonra takibe çağırılan 1159 hasta tarandı. 751 hasta takibe gelmedi, 80 hasta ise dahil etme kriterlerine uymadığı için çalışma dışı tutuldu ve kliniğimizde takibe gelme oranı %30,4 olarak bulundu. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 44,32 ± 9,3 idi. Hastaların %49,1'inin paritesi 3 ve üzerinde idi. Hastaların %85,1'inde geçirilmiş servikal işlem öyküsü yoktu. Hastaların %65,5'i sigara kullanmıyordu ve %68'i menopozda değildi. Bir yıllık takip sonucunda çalışmaya dahil edilen hiçbir hastada malignite saptanmadı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar değerlendirildiğinde bir yıl sonunda HPV tip 16'nın aynı genotipte klirensi %66,7, aynı genotipte persistansı %11,9 ve HPV tip 18'in aynı genotipte klirensi %94,6, aynı genotipte persistansı %3,4 idi. HPV persistansını öngören parametreleri belirlemek amacıyla lojistik regresyon analizi yapılarak yaş, parite, menopoz, sigara kullanımı ve geçirilmiş servikal işlem öyküsünün persistansı öngörmediği bulundu. Sonuç: Kliniğimize başvuran hastaların takibe gelme oranları %30,4 olarak; literatüre göre düşük bulundu. Bir yılın sonunda takibe alınan hastaların hiçbirinde malignite saptanmadı. Çalışmada HPV tip 16'nın aynı genotipte klirensi %66,7, aynı genotipte persistansı %11,9 ve HPV tip 18'in aynı genotipte klirensi %94,6, aynı genotipte persistansı ise %3,4 idi. 12. ayda HPV pozitifliği oranı menopozda olan hastalarla olmayanlara göre ve sigara kullananlarda kullanmayanlara göre daha yüksek saptansa da istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, patients who underwent colposcopy due to HPV type 16/18 positivity and had normal colposcopic outcomes or patients whose results of colposcopic biopsy were benign but recommended for follow up, were examined and aimed to reveal the rates of follow-up of these patients, the results of co-test afterward one year, the rates of abnormal cytology and/or HPV persistence, and the rates of cervical preinvasive lesion in patients who underwent recurrent colposcopy for abnormal cytology and/or HPV persistence. Material and Method: This study was conducted between January 2015 and September 2020. It was designed retrospectively to include the data of patients who applied to the T.C.S.B. Health Sciences University, Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital, Gynecological Oncology Department, Colposcopy Clinic, with positive HPV16/18 tests and normal colposcopic outcomes or benign biopsy results. In the study, the patients' age, obstetric history, smoking status, the indication of colposcopic examination, the results of cervical cytology and HPV test, the history of previous cervical procedure, findings of colposcopic examination, results of colposcopic biopsy were questioned. Control cervical cytology and HPV test in the first year, findings in control colposcopic examination, the results of colposcopic biopsy, the rates of excisional intervention, pathology results afterward excisional interventions and presence of additional treatment were evaluated. Results: According to the study design, a total of 1159 with HPV 16/18 positivity were screened retrospectively, and it was found that 751 patients were not followed up and 80 patients did not meet the inclusion criteria. The rate of follow-up in our clinic was found as 30,4%. The mean age of the patients included in the study was 44,32 ± 9,3 years. The number of parity was 3 and above in 49,1% of the patients, and 85,1% of the patients did not have a previous cervical procedure. In addition to the fact that 65,5% of the patients were not found to be smokers, 68% of them were not in the postmenopausal period. As a result of one-year follow-up, no malignancy was detected in any patient who included the study. When the control HPV test results of all patients at the end of one year were examined, the clearance of HPV type 16 in the same genotype was 66,7%, the persistence of HPV type 16 in the same genotype was 11,9%, and also the clearance of HPV type 18 in the same genotype was 94,6%, HPV type 18 persistence in the same genotype was found to be 3,4%. By logistic regression analysis, it was found that parameters such as age, parity, postmenopausal status, smoking and previous cervical procedure did not predict HPV persistence. Conclusion: The follow-up rate of the patients who applied to our clinic was found as 30,4%, which is lower than the literatür. Moreover, none of the patients who included the study were found to be malignant as a result of one-year follow-up. In this study, clearance of HPV type 16 in the same genotype was 66,7%, persistence of HPV type 16 in the same genotype was 11,9%, and clearance of HPV type 18 in the same genotype was 94,6% and persistence of HPV type 18 in the same genotype was 3,4%. Although the rate of HPV positivity at the end of one year was higher in postmenopausal patients and smokers, it was not statistically significant.