Sürdürülebilir kentsel gelişimin sağlanmasında kentsel tarım deneyimleri, 'Türkiye için öneriler'
Urban agriculture experiences in providing sustainable urban development, 'Suggestions for Turkey'
  1. Tez No: 606246
  2. Yazar: YAŞAR MENTEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜRÜZAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu artık kentlerde yaşamaktadır. Çeşitli beklentilerle kentlere göç eden insanların beklentilerinin karşılanmasında küresel, ulusal ve yerel politikalar yetersiz kalmaktadır. Doğal kaynakların sınırlı, hızlı kentleşmenin ortaya çıkardığı kötü sonuçların geri döndürülemez nitelikte olduğu bilinen bir gerçektir. Ekolojik dengenin korunması sürekli göz ardı edilmektedir. Sürdürülebilir kentlerin temelinde ekonomik açıdan uygun bir kentsel gıda sistemi, toplumun refah seviyesini iyileştirmeye ve zenginleşmeye yönelik kentin içinde yaşayan insanların sağlığına odaklanacak ekolojik ve biyolojik temelli bir kentsel model yatmaktadır. Kentsel tarım kendine has özellikleri ile farklı amaçlara hizmet eden geniş bir alana sahiptir. Temel olarak kentsel tarım, tarımsal faaliyetlerin kent içinde yapılması fikrine dayanmaktadır. Kent yönetimi, kent gelişimi, tarım ve çevre ile ilgili sorunlara çözüm olma noktasında kentsel sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağlamaktadır. Gıda güvensizliğini azaltma, gıda erişilebilirliğini ve egemenliğini artırma, toplulukları güçlendirme, ekonomik kalkınmayı teşvik etme, daha çevreci, daha sağlıklı ve daha güçlü ve sürdürülebilir kentler ortaya çıkarma yetenekleri nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı hızlı nüfus artışı ve düzensiz kentleşmeye karşı ortaya çıkan problemlerle ekolojik yönden mücadele etmek, insan sağlığı, çevre sağlığı, gıda güvenliği, kent estetiği, sosyal bütünleşme ve kentsel sürdürülebilirliği sağlamak için tarımın kent ile entegrasyonunu sağlamaktır. Çalışma kapsamında dünya genelindeki kentsel tarım uygulamaları, kentsel tarım politikaları ve yasal düzenlemeler incelenmiştir. Bunlar içerisinden uluslararası düzeyde ön plana çıkan başarılı ülke uygulamaları doğrultusunda Türkiye'de öneri kentsel tarım tipolojileri belirlenmiştir. İncelenen uluslararası örnek politikalar ve yasal düzenlemeler çerçevesinde ise Türkiye'de kentsel tarım stratejileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The vast majority of the world's population lives in Cities today. Global, national and local policies fail to meet the expectations of people who migrate to cities with various expectations. It is a known fact that natural resources are limited and the bad results of rapid urbanization are irreversible. The maintenance of the ecological balance is constantly ignored. An economically viable urban food system and an ecological and biological based urban model to focus on the health of people living in the city lies on the basis of sustainable Cities. Urban agriculture has a wide area that serves different purposes with its unique characteristics. Basically, urban agriculture is based on the idea of carrying out agricultural activities within the city. Urban agriculture makes significant contributions to urban sustainability in terms of solutions to problems related to urban management, urban development, agriculture and environment. Urban agriculture stands out because of its ability to reduce food insecurity, increase food accessibility and sovereignty, strengthen communities, promote economic development and create more environmentally, healthier, more powerful and more sustainable cities. The aim of this study is ensure the integration of agriculture with the city to tackle the problems arising from rapid population growth and irregular urbanization in an ecological way, to ensure human health, environmental health, food safety, urban aesthetics, social integration and urban sustainability. Within the scope of this study, urban agriculture practices, urban agriculture policies and legal regulations worldwide are examined. Typology of urban agriculture proposals in Turkey were determined in line with successful country practices that stand out at the international level. Urban agriculture strategy has been developed in Turkey within the framework of international exemplary policies and legal regulations.