Trimetil anilinler temelinde yeni sterik engelli salisilaldiminlerin Cu(II) ve Pd(II) komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Investigating the effects synthesis and characterization of Cu(II) and Pd(II) complexes with new sterically hindered trimethyl anilines salicyilaldimines
  1. Tez No: 606263
  2. Yazar: SÜMEYA HARTAVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada 2,4,6-trimetilanilin ve 2,4,6-tri-tert-butilanilin ile 3,5-di-tert-butil-2-hidroksi benzaldehit, 3-tert-butil salisilaldehit ve 5-tert-butil salisilaldehitin reaksiyonundan altı tane Schiff bazı ligandı sentezlendi. Daha sonra bu ligandların Cu(II) ve Pd(II) tuzları ile reaksiyonundan 5 tane Cu(II) 1 tane de Pd(II) kompleksleri olmak üzere toplam 6 ligand ve 6 metal kompleks sentezlendi. Sentezlenen bu ligand ve metal komplekslerinin yapıları, Erime Noktası, UV-VIS, FT-IR, Elemental analiz, Manyetik süseptibilite, 1H ve 13C-NMR ile karekterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, Six Schiff base ligands were synthesized from reaction whic 2,4,6-trimethylaniline and 2,4,6-tri-tert-butylaniline awith 3,5-di-tert-butyl-2-hydroxy benzaldehyde, 3-tert-butyl salicylaldehyde and 5-tert-butyl salicylaldehyde.Then, total 6 ligands and 6 metal complexes were synthesized from 5 Cu(II), 1 Pd(II) complexes whice the reaction of with Cu(II) and Pd(II) salts. The structures of these synthesized ligands and metal complexes were characterized by Melting Point, UV-VIS, FT-IR, Elemental analysis, Magnetic susceptibility, featured of 1H and 13C-NMR.