Kayseri ve Kahramanmaraş'ta bulunan iki işletmenin beton havuz ve kafeslerinde yetiştirilen gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) et verimliliği ve besin içeriklerinin karşılaştırılması
Comparison of meat yield and proximate composition of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) growed in concrete ponds and cages of two companies in Kayseri and Kahramanmaras
  1. Tez No: 606271
  2. Yazar: MUSTAFA ÇIKRIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ALİ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Kayseri ve Kahramanmaraş'ta bulunan iki su ürünleri yetiştiriciliği firmasının havuz ve kafes ünitelerinden alınmış erkek ve dişi, toplam 40 adet gökkuşağı alabalığında et verimi ve besin içeriğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; en yüksek et verimi %55,70 ile Kahramanmaraş işletmesinin havuz ünitesindeki dişilerde, en düşük et verimi ise %47,17 ile Kayseri'deki işletmenin havuz ünitesinden alınmış erkek bireylerde bulunmuştur. Tüm erkek ve dişiler karşılaştırıldığında dişi bireylerinin et veriminin daha fazla olduğu, havuz ve kafeslerden elde edilmiş olan bireyler karşılaştırıldığında ise önemli bir farkın olmadığı saptanmıştır. En yüksek kondisyon değeri (1,55) Kahramanmaraş, kafes erkek grubunda saptanmıştır. Farkı eşeyler, havuz ve kafeslerden elde edilmiş bireyler karşılaştırıldığında ise önemli bir fark olmadığı bulunmuştur. HSI değerleri erkek bireylerde, VSI değerleri ise kafes bireylerinde yüksek bulunmuştur. Protein bakımından genellikle dişilerdeki değerler daha yüksektir. En yüksek protein değerleri; Kahramanmaraş-kafes-dişi (% 20,16), Kahramanmaraş-havuz-dişi (% 20,11) ve Kayseri-kafes-dişi (% 19,89) gruplarında, en yüksek lipit değerleri; Kahramanmaraş-kafes-erkek (% 7,36) ve Kahramanmaraş-havuz-erkek (% 7,16) grubunda bulunmuştur. Nem ise en yüksek düzeyde % 75,84 ile Kayseri-havuz-erkek grubunda görülmüştür. Ham kül oranı gruplar arasında fark oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare meat yield and nutrient content of 40 male and female rainbow trout taken from ponds and cage units of two aquaculture companies located in Kayseri and Kahramanmaraş. According to the results of the study; the highest meat yield was found in females in the pond unit of Kahramanmaraş with 55.70 % and the lowest meat yield was in pond unit males from the company in Kayseri with 47.17%.When all males and females were compared, it was found that female individuals had higher meat yield and no significant difference was found between the groups of pools and cages. The highest condition value (1.55) was determined in Kahramanmaraş, cage male group although there was no significant difference in other groups. HSI values were higher in male individuals and VSI values were higher in cage groups. Protein values are generally higher in females. The highest protein values; were found in Kahramanmaraş-cage-female (20.16 %), Kahramanmaraş-pond-female (20.11 %) and Kayseri-cage-female (19.89 %) groups and the highest lipid values were found in the group of Kahramanmaraş-cage-male (7.36%) and Kahramanmaraş-pool-male (7.16 %). The highest humidity was observed in Kayseri-pool-male group with 75.84 %. The proportion of crude ash did not differ between the groups.