Şanlıurfa'da buğdayın en uygun satış zamanının saptanması
Determination of wheat the best selling time in Sanliurfa
- Tez No: 606278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Şanlıurfa İline bağlı ilçelerdeki buğday üreticilerinin ürün satış zamanına karar vermelerinde etkili olan faktörleri belirlemek ve üretici gelirlerini artırıcı öneriler geliştirmektir. Araştırmanın ana materyalini 180 üretici ile yüz yüze anket yöntemi ile elde edilen veriler oluşturmaktadır. İşletmecilerin ortalama 49.3 yaşında olduğu, önemli bir kısmının (%35.5)orta düzeyde eğitimli olduğu saptanmıştır. İşletmelerde hane halkı genişliğinin ortalama 8.16 kişi olduğu, ve buğday tarımında 3.61 aile bireyinin çalıştığı, ortalama işletme arazisinin 118.20 da olduğu saptanmıştır. İşletmecilerin buğday tarımında ortalama 25.31 yıllık deneyimlerinin olduğu belirlenmiştir. İşletmecilerin önemli bir kısmının (%70.6) herhangi bir üretici örgütüne üye olmadığı belirlenmiştir. İşletmelerin %45.0'inin depolama imkanının olmadığı ve %61.1!inin lisanslı depoculuk hakkında bilgili olmadığı belirlenmiştir. Bu araştırmada işletmecilerin riske karşı tutumlarının belirlenmesinde referans kumarı yöntemi kullanılmış ve işletmeler 3 gruba ayrılmıştır. İşletmecilerin önemli bir kısmının (%79.4) riski sevmeyen grupta olduğu saptanmıştır. Araştırmada risk grupları ile eğitim düzeyi, deneyim süresi, yaş ve ürünü bekletme istediği süre arasında one way ANOVA testleri yapılmıştır. Riskten hoşlananlar ve hoşlanmayanların arasında eğitim düzeyi bakımından anlamlı bir farklılığın olduğu saptanmıştır. Riski sevmeyenler ile riske karşı nötr olanların buğday üretimindeki deneyim süreleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Riski sevenler ile sevmeyenlerin yaşları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Riski sevenler ile sevmeyenlerin buğdayı depolamak istedikleri süre arasında anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, gerçekleşen satış tarihi ile istenen satış tarihi arasında kalan dönemde oluşan fırsat bedeli dikkate alınarak brüt kar farkı hesaplanmıştır. Böylece buğdayın en uygun satış zamanının mart ayı (brüt kar farkının en yüksek olduğu ay) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the factors that are effective in deciding the time of sale of wheat producers in the districts of Şanlıurfa province and to develop recommendations to increase producer income. The main material of the research is the data obtained by face to face survey method with 180 producers. It was found that the average age of the farmers was 49.3 years and a significant number of farmers (35.5%) were educated at secondary level. It was found that the average household size were 8.16, and 3.61 family members worked in wheat agriculture and the average land area was 118.20. It is determined that the farmers have 25.31 years of experience in wheat agriculture. It was determined that a significant number of operators (70.6%) were not members of any producer organization. 45.0% of farmers have no storage facilities and 61.1% of farmers are not knowledgeable about licensed warehousing. In this research, reference gambling method was used to determine the attitude of the farmers against risk and the enterprises were divided into 3 groups. A significant portion of the farmers (79.4%) were found to be in the non-risk group. One-way ANOVA tests were conducted between the risk groups and the level of education, duration of experience, age, and the period of time the product wanted to wait. There was a significant difference between the likes and dislikes of risk in terms of education level. There was a significant difference between the duration of wheat production experience of those who do not like risk and those who are neutral against risk. No significant difference was found between the ages of those who love risk and those who do not. There was a significant difference between the risk lovers and those who did not like to store wheat. In this search, gross profit difference is calculated by taking into consideration the opportunity cost that occurred between the actual selling date and the desired selling date. Thus, the optimal selling period of wheat was determined in March (the month when the gross profit difference was highest).