Kahramanmaraş-Afşin-Elbistan kömür havzası E sektörü'nde Gidya biriminin geçirimlilik özelliğinin belirlenmesi ve susuzlaştırma açısından değerlendirilmesi
Determination of the permaability properties of the Gyttja in the section Kahramanmaraş-Afşin-Elbistan coal basin and evaluation in the terms of dewateri̇ng
- Tez No: 606280
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı Afşin-Elbistan Kömür havzası E Sektörü içinde yer alan Gidya biriminin geçirgenlik özelliğinin belirlenmesi ve susuzlaştırma açısından öneminin ortaya konmasıdır. Bu kapsamda, çalışma alanı olarak seçilen E-Sektöründe, akifer testi planlanarak 12 adet pompaj kuyusu ve farklı derinliklerde 35 adet gözlem kuyusu açtırılmıştır. Bu kuyularda, akiferin ve kuyunun verimini belirleyebilmek amacıyla 16 kademeli test, 29 adet sabit debili çekim testi ile gözlem kuyularında 40 adet slug testi gerçekleştirilmiştir. Gerek jeolojik model, gerek yeraltı suyu köken değerlendirmeleri ve E-Sektörü içerisinde gerçekleştirilen testler, E-Sektöründe yer alan kömür-gidya katmanlarının bulunan yeraltı suyunun büyük ölçüde geçirimsiz ve oldukça önemli kalınlığa sahip olan iki kil seviyesi arasında basınçlı bir nitelik taşıdığını göstermiştir. Kavramsal olarak, basınçlı ve serbest akifer niteliği taşıyan bu iki sistem arasında önemli bir hidrolik alışveriş olmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca yapılan kararlı izotop analizlerine göre gidya ve kömür katmanlarındaki yeraltı suyunun birimlerin oluşum sürecinde gözeneklerde bulunan sular oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the permeability of gyttja unit in Sector E of Afşin-Elbistan Lignite basin and to determine its importance in terms of dewatering. In this context, in the E-Sector selected as the study area, aquifer test was planned and 12 pumping wells and 35 observation wells were drilled at different depths. In order to determine the yield of aquifer and well in these wells, 16 stage test, 29 constant flow attraction tests and 40 slug tests were performed in observation wells. Both geological model, groundwater origin evaluations and tests conducted within the E-Sector have shown that the coal-gyttja layers in the E-Sector is largely impermeable and pressurized between two clay levels of considerable thickness. Conceptually; it is concluded that there is no significant hydraulic exchange between these two systems which have the characteristics of confined and unconfined. In addition, according to the improvement isotope analysis, it can be said that the groundwater in the gyttja and coal layers are the waters in the pores during the formation of the units.