Kesme donatısız betonarme kirişlerin kesme etkisindeki davranışlarının incelenmesi
The investigation on shear behavior of reinforced concrete beams without shear reinforcement
  1. Tez No: 606284
  2. Yazar: YAŞAR MEHMET UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Betonarme elemanların kesme etkisindeki davranışları, günümüz yapı mühendisliğinin en güncel araştırma konularından biridir. Özellikle kesme kuvvetine maruz kalan kesme donatısız kirişlerde oluşan kırılma ve dayanım mekanizmalarının nasıl geliştiği hakkında henüz tam anlamıyla fikir birliğine varılabilmiş değildir. Bu çalışmada dört farklı kesme açıklığı/faydalı derinlik (a/d=2.0, 2.51, 3.13, 4.0) oranı ve farklı beton sınıfına sahip 15 adet betonarme kiriş numuneleri, dört noktalı eğilme deneyine tabi tutulmuştur. Kiriş numunelerinin deney sırasında gerçekleşen çatlakların gelişimleri detaylı olarak takip edilmiş ve yük-deplasman grafikleri elde edilmiştir. Deneylerden her numune için elde edilen maksimum kesme kuvveti, literatürde mevcut üç adet standartta önerilen ve bazı araştırmacıların önerdiği bağıntılar kullanılarak hesaplanan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada yapılan deneylerde; kesme kuvveti etkisi altındaki kesme donatısız betonarme kirişlerin davranışını etkileyen en önemli değişkenlerden birinin (a/d) oranı olduğu gözlenmiştir. Beton basınç dayanımının kesme dayanımı ve kırılma yükü ile ilişkisinin tahmin edilenden daha karmaşık olduğu ve bu nedenle beton basınç dayanımının betonarme kirişlerin kesme davranışına etkisinin daha rasyonel bir şekilde belirlenebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The shear behavior of reinforced concrete elements is one of the most recent research topics in structural engineering. There is not a consensus how the mechanisms of cracking and strength developed, especially in reinforced concrete beams without shear reinforcement subjected to shear force. In this study, four point bending tests were carried out on fifteen reinforced concrete beams with four different shear span/effective depth (a/d=2.0, 2.51, 3.13, 4.0) ratios and four different concrete compressive strength. The crack developments of the beams during the experiment were followed in detail and also load-displacement graphics were obtained. The maximum shear force obtained for each sample from the experiments was compared with the results calculated using the three standards available in the literature and the equations proposed by some researchers. As a result of this experimental study; it is observed that the ratio (a/d) is one of the most important variables affecting the shear behavior of reinforced concrete beams under shear force. It is concluded that the relationship between concrete compressive strength and shear strength and fracture load is more complicated than expected and therefore more studies are needed to determine the effect of concrete compressive strength on shear behavior of reinforced concrete beams in a more rational way.