Betonarme kirişlerde etriye açısının kesme davranışına etkisinin deneysel ve teorik analizi
Experimental and theoretical analysis of the effect of stirrup angle on shear behavior in reinforced concrete beams
- Tez No: 653661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kirişlerde dengeli donatı oranı prensibiyle donatılandırma yapıldığı için kesme kuvveti etkisindeki elemanlarda kesme donatısı miktarını veya çeliğin malzeme sınıfını arttırarak kiriş kapasitesini sınırsız büyütmek mümkün değildir. Bu çalışma kapsamında kirişlerin kesme kapasitesini arttırabilecek yeni yaklaşımlar bulunması amaçlanmıştır. Bu kapsamda incelenmesi hedeflenen 6 farklı kiriş modeli tasarlanmıştır. Tasarlanan kirişlerde kesme kapasitesi etkisinin net ölçülebilmesi amacıyla, eğilme momentine karşı yeterli dayanım gösterecek şekilde boyuna donatı seçimi yapılmıştır. Uygulanan farklı etriye açılarının etkisinin net olarak ölçülmesi amacıyla; kirişler donatı çapları, adım aralığı ve kesme bölgesindeki etriye adedi, farklı kesitlerdeki donatı pursantajı eşitlenerek donatılandırılmıştır. Deneysel çalışmayı desteklemek amacıyla, sonlu elemanlar analiz yazılımı olan ABAQUS programı kullanılarak deney elemanları modellenmiş ve elde edilen sonuçlar deney verileri ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The beams are reinforced with the principle of balanced reinforcement ratio. Therefore, it is not possible to increase the beam capacity limitlessly under the effect of shear force, by increasing the amount of shear reinforcement or changing the material grade of structural steel. This study aimed to determine new approaches that can increase the shear capacity of beams. In this context, 6 different beam models were designed to be examined. In order to determine the shear capacity on the designed beams, longitudinal reinforcement was selected to provide sufficient strength against the bending moment. In order to determine the effect of different stirrup angles clearer; The beams were designed by taking into account the equalization of the reinforcement percentage in different sections, the steel rebar sizes, stirrup spacing, and the number of stirrups in the shear span. In order to support the experimental study, tested beams were modeled by using the ABAQUS program which is a finite element analysis software, and the results were compared with the experimental data.