Balık patojenlerine karşı bakteriyofajların kullanımının araştırılması
Investigation of the use of bacteriophages a fishpathogens
- Tez No: 606288
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA KARATAŞ STEINUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Antibiyotik direncinin ortaya çıkması sonucu kültür balıkçılığında daha önce kolaylıkla tedavi edilen hastalıklar ile mücadele zorlaşmış hatta imkânsız hale gelmiştir. Bu nedenle bu tez çalışmasında; antimikrobiyal kemoterapiye alternatif olarak kullanılabilecek, balık patojenlerine karşı etkili ve doğal savaş için bakteriyofaj izolasyonu ve identifikasyonunun yanı sıra bakteriyofajların akuakültürde kullanımı araştırılmıştır. Bu çalışmada, farklı kaynaklardan alınan su örneklerinden çeşitli balık patojenlerine karşı faj izolasyonu ve faj zenginleştirme çalışmaları yürütülmüş ve Kurbağalıdere/İstanbul'dan alınan su örneklerinden Aeromonas hydrophila ve Yersina ruckeri'ye; Adana Irmağı/Mersin'den alınan su örneklerinden Yersina ruckeri'ye; fakültemiz kanalizasyon sisteminden alınan su örneğinden ise Escherichia coli O-157:H7 suşuna karşı faj izolasyonu gerçekleştirilmiştir. İzole edilen fajlar, Geçirmeli Elektron Mikroskobu (TEM) ile görüntülenmiştir. Üç farklı ticari kuluçkahaneden alınan su örneklerinden ise balık patojenlerine karşı faj izole edilememiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the emergence of antibiotic resistance, it has become difficult and even impossible to combat previously easily-treated diseases in aquaculture. Therefore, in this thesis; in addition to bacteriophage isolation and identification for effective and natural control against fish pathogens, the use of bacteriophages which can be used as an alternative to antimicrobial chemotherapy in aquaculture has been investigated. In this study, phage isolation and phage enrichment studies were conducted against various fish pathogens from water samples taken from different sources and Aeromonas hydrophila and Yersina ruckeri, which were obtained from Kurbağalıdere/İstanbul; Yersina ruckeri, one of the water samples taken from Adana River/Mersin; phage isolation was performed against Escherichia coli O-157:H7 strain from the water sample taken from the faculty sewer system. Isolated phages were visualized by Transmission Electron Microscopy (TEM). Phage could not be isolated from water samples taken from three different commercial hatcheries against fish pathogens.