Araç sigortalarında IBNR hesaplanması üzerine bir çalışma
A study on IBNR calculation for car in insurance
  1. Tez No: 606289
  2. Yazar: SEDA DURUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TANK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sigorta şirketlerinin hasar karşılıklarının olabildiğince iyi tahmin edilmesi oldukça önemlidir. Hasar karşılıklarının tahmin edilmesinde sigorta branşları da dikkate alınmalıdır. Amaç, hasar karşılıklarını doğru hesaplayarak hasara ilişkin talepleri karşılamak ve beraberinde kâr elde etmektir. Şirket toplanan primler ile hem hasar taleplerini karşılamalı hem kâr edebilmelidir. Hasar karşılıklarının iyi tahmin edilmesi; hasar yönetimi, sigortalıya karşı sorumlulukları karşılayabilmek ve pazarı korumak, prim düzeylerinin rasyonel belirlenebilmesi, şirketin kâr oranlarının tespiti, şirket değerlemeleri ve teknik analizler, vergi hesaplamaları, sigorta şirketinin sermaye gereksiniminin, rasyonel ve sermaye artırımının tespiti, düzenleyici otoritelere dönük olarak uygun mali yeterliliğin belirlenmesi, yatırımcıların ve mali piyasaların şirketin finansal yapısına ilişkin olarak doğru bilgilendirilmesi, optimum işletme kararlarının alınabilmesi, sigorta şirketinin iflasına neden olmamak, sigorta şirketinin başarısı için son derece önemlidir. Bu çalışmada, araç sigortaları; sigortacılık literatüründe hasar karşılığı hesaplama yöntemlerinden olan Chain Ladder (Zincirleme Merdiven Metodu) , Chain Ladder Arimetik Ortalama, Chain Ladder Geometrik Ortalama, Chain Ladder Dengeli, Chain Ladder-London Chain, Average Cost Modeli, Bornhuetter Ferguson yöntemleri temel varsayımlarıyla birlikte örnek çalışma ile incelenmiştir. Detaylı olarak incelenen yöntemlerin sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very important that insurance companies estimate claim reserves as well as possible. Insurance branches should also be taken into consideration in the estimation of the claim reserves. The aim is to calculate claims reserves correctly and to meet the demands for damage and to make a profit with it. The company must be able to meet the claims for damages and make a profit with the collected premiums. Good estimation of claim reserves ; for claim management, to meet responsibilities against the insured and to protect the market, rational determination of premium levels, rational determination of company profit rates, company valuation and technical analysis, tax calculations, rational determination of the capital requirement and capital increase of the insurer, determining appropriate financial adequacy for regulatory authorities, inform investors and financial markets accurately about the financial structure of the company, making optimum business decisions, not to cause bankruptcy of the insurance company, success of insurance company are very important. According to insurance literature, as one of the calculation of the claim reserves, Chain Ladder (Chain Ladder Method), Chain Ladder Arithmetic Mean, Chain Ladder Geometric Mean, Balanced Chain Ladder, Chain Ladder-London Chain, Average Cost Modeli, Bornhuetter-Ferguson methods is analyse with case study and basic assumptions in details. The results of the methods examined in detailed were compared.