Mercimekte ILL8006 X Milestone melezinden elde edilen rekombinant saf hat (RIL) populasyonununda bazı karakterlerin kalıtımının incelenmesi
Inheritance of some traits in a lentil ril population obtained from iLL8006 x Milestone cross
  1. Tez No: 606304
  2. Yazar: CEVHER İZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma mercimek RIL populasyonunda bazı karakterlerin ve tanede demir besin elementi içeriği kalıtımının belirlenmesi amacıyla 2012-2013 üretim sezonunda Gap Tarımsal Arıştırma Enstitüsü Talat Demirören Araştırma İstasyonundatesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur.Denemede materyal olarak ILL8006 x Milestone mercimek çeşitlerinin melezlenmesinden elde edilen ve 88 bireye ait rekombinant saf hat (RIL) populasyonu kullanılmıştır. Denemede çıkış gün sayısı, ilk çiçeklenme gün sayısı,ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, 1000 tohum tohum ağırlığı, tane verimi, bakla dökme, olgunlaşma gün sayısı,ve demir (Fe) besin elementi içeriği gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; çıkış gün sayısı 43-54 gün, İlk çiçeklenme gün sayısı 129.3-136.0 gün, ilk bakla yüksekliği 10.67-19.5 cm, bitkide dal sayısı 1.5-2.3 dal, bitkide bakla sayısı 3-100 adet, 1000 tohum tohum ağırlığı 16.68-54.4 g, bitki tane verimi 0.18-3.64, bakla dökme sayısı 2.5-19.5 tane, olgunlaşma gün sayısı 177.67-195.33 gün ve tanede demir (Fe) besin elementi içeriğinin 35.50-149.00 mg/kg aralığında değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Histogram grafiklerine göre, incelenen özelliklerden demir elementi içeriği hariç diğerlerinin sürekli bir dağılışa sahip olup kantitatif kalıtım gösterdiği belirlenmiştir. Demir içeriği kalıtımının ise 3 gen tarafından kontrol edildiği belirlenmiştir. Bir yıllık çalışma sonuçlarına göre, LR11-033 ve LR11-088 genotipleri yüksek verim, yüksek demir içeriği, erken çiçeklenme ve yüksek bakla sayısı, LR11-043 genotipi yüksek 1000 tohum ağırlığı bakımından ön plana çıkmış olup ıslah programlarında gen kaynağı olarak veya yeni ceşit adayı olarak denemeleri yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the inheritance pattern of some characters and seed iron content in lentil using a RIL population. The experiment was carried out with 3 replications in randomized block design at Gap Agricultural Research Institute Talat Demirören Research Station in 2012-2013. The recombinant inbred line (RIL) population with 88 individuals obtained from the cross of ILL8006 x Milestone lentil genotypes was used as plant material. In the experiment, days to emergence, days to first flowering, first pod height, number of branch per plant, number of pod per plant, 1000-seed weight, seed yield, pod drops, days to maturity, and iron (Fe) nutrient content were investigated. According to the results of the research; days to emergence 43-54 days, days to first flowering 129.3-136.0 days, first pod height 10.67-19.5 cm, number of branch per plant 1.5-2.3, number of pod per plant 3-100, 1000-seed seed weight 16.68-54.4 g, plant grain yield was 0.18-3.64 g, number of pod drops 2.5-19.5, days to maturity 177.67-195.33 days and iron content in the grain was found to vary in the range of 35.50-149.00 mg/kg. According to histogram graphs, it was determined that all of the traits except the iron element content had a continuous distribution and showed quantitative inheritance. Inheritance of iron content was determined to be controlled by 3 genes. According to the results of one year study, LR11-033 and LR11-088 genotypes with high yield, high Fe content, earliness and high pod number per plant, and LR11-043 genotype with high 1000 seed weight could be used in breeding programs to develop new cultivars.