Farklı tohum türlerini içeren krem peynir formülasyonlarının geliştirilmesi ve kalite parametrelerinin değerlendirilmesi
Development of cream cheese formulations contained various types of seeds and evaluation of quality parameters in cheese formulations
  1. Tez No: 606303
  2. Yazar: BARIŞ AKLALE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET AYDENİZ GÜNEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, krem peynir formülasyonlarına, süper gıdalar olarak bilinen chia, kinoa, tef ve haşhaş tohumlarının katkılanması (%3) ve oluşturulan yeni formülasyonların 90 günlük depolanması süresince kalite parametrelerinin test edilmesi amaçlanmıştır. Depolama periyodunca dalgalanmalar olmasına rağmen, chia ve tef tohumu katkılı örnekler hariç peynirlerin kuru madde değerlerinin giderek azalan bir seyirde olduğu gözlenmiştir. Krem peynir örneklerinin toplam yağ ve protein içeriklerinde önemli farklılıklar göze çarparken, her iki içerikte de artış eğilimi tespit edilmiştir. Suda çözünen azot içeriğinin kontrol, haşhaş ve chia katkılı peynirlerde depolama süresince düzenli olarak artması da dikkat çeken bir bulgudur. Depolama süresince tohum katkılı tüm krem peynir örneklerinde, maya-küf (kob/mL) ve koliform bakteri (EMS/mL) gelişimleri
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to addition (3%) of chia, kinoa, teff and poppy seeds known as super foods to preferred cream cheese formulations by each age-group consumer and to test the quality parameters of prepared new formulations during the 90 days of storage.. Although the fluctations during the storage, it was observed that dry weight values of another cheese samples have decreasing trend. There was a statistically significant difference among the samples for total oil and protein contents of cheese samples and a slight increases in both values were shown. Regular increase of water-soluble nitrogen contents (for control, chia and poppy seed added cheese samples) drawed attention during the all storage period. Yeast- mold (CFU/ml) and coliform counts (MPN/mL) were detected as