EBA destekli oran-orantı öğretiminin ders başarılarına ve üstbilişsel davranış algılarına etkisi
The effect of EBA-supported rate-ratio teaching on course achievements and perception of metacognitive behavior
- Tez No: 606308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmada ortaokul öğrencilerine EBA destekli matematik öğretiminin ders başarısına ve üstbilişsel davranış algılarına etkisini 7. sınıf düzeyinde oran - orantı konusunda incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Zonguldak ili Ereğli ilçesinde yer alan bir köy okulunun 7. sınıf öğrencileri olarak belirlenmiştir. Bu okuldaki 7-A şubesi deney grubu, 7-B şubesi kontrol grubu olarak seçilmiştir. Deney grubu ve kontrol grupları ön başarı testi ortalamalarına göre belirlenmiştir. Veri toplama araçları olarak Tatar vd. (2010) hazırlanan Bilişüstü Ölçeği (BÜÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan başarı testleri kullanılmıştır. Ders başarısını ölçmek için araştırmacı tarafından hazırlanarak uzman görüşleri ile şekillenen ön başarı testi ve son başarı testi kullanılmıştır. Grupların araştırma başında homojen ve aynı seviyede olduklarını tespit etmek amacıyla ön başarı testleri yapılmıştır. Yapılan normallik testlerinin sonuçlarına göre deney grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Araştırma 3 hafta boyunca kontrol grubu ve deney grubu paralel ders anlatımları şeklinde gerçekleştirilmiştir. Veri analizlerinde bağımlı örneklemler için t testi ile bağımsız örneklemler için t testi kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubunda 17 öğrenci, kontrol grubunda ise 17 öğrenci katılmış elde edilen sonuçlar deney grubu ve kontrol grubu için kendi içerisinde değerlendirilirken bağımlı örneklemler için t testi kullanılmıştır. Grup karşılaştırmaları için ise bağımsız örneklemler için t testi kullanılmıştır. EBA destekli matematik öğretiminin gerçekleştirildiği deney grubunun son başarı testi ortalaması (x ̅=61,47) ve kontrol grubunun son başarı testi ortalaması (x ̅=51,76) şeklinde bulunmuştur. Elde edilen ortalamalara bakıldığında EBA destekli matematik öğretimi uygulanan deney grubunun lehine anlamlı bir fark bulunmuştur (t = -3,904; p < ,05). EBA destekli matematik öğretimin gerçekleştirildiği deney grubunun BÜÖ son testi puanları ortalaması (x ̅=101,94) ve kontrol grubunun BÜÖ son testi puanları ortalamaları (x ̅=92,76) şeklinde olup elde edilen ortalamalara göre deney grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır(t = 1,991; p > ,05).EBA destekli matematik öğretimi ile ilgili olarak çalışacak olan araştırmacıların, çalışmaları sırasında internet alt yapısının işlevsel ve her zaman ulaşılabilir olmasını sağlamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of EBA supported mathematics teaching on lesson success and metacognitive behavior perceptions in the 7th grade. The sample of the study was determined as the 7th grade students of a village school in Eregli district of Zonguldak province. 7-A branch in this school was selected as the experimental group and 7-B branch was selected as the control group. Experimental and control groups were determined according to the pre-achievement test averages. Tatar et al. (2010) Metacognitive Scale (MS) and the achievement tests prepared by the researcher. In order to measure the success of the course, the pre-achievement test and the final achievement test, which were prepared by the researcher and shaped by expert opinions, were used. At the beginning of the research, pre-achievement tests were conducted to determine that the groups were homogeneous and at the same level. According to the results of the pre-achievement test, there was no significant difference between the experimental and control groups. The research was carried out in the form of parallel lectures in the control and experimental groups for 3 weeks. In the data analysis, t test was used for dependent samples and t test was used for independent samples. While 17 students in the experimental group and 17 students in the control group participated in the study, the results were evaluated for the experimental group and the control group, and t-test was used for the dependent samples. For group comparisons, t-test was used for independent samples. The average of the lastest achievement test of EBA supported Math teaching (x ̅=61,47) and the average of the lastest achievement test of the control group (x ̅=51,76). When the averages are examined, there is an important difference for experimantal group that applied EBA supported Math teaching. The average of the grades obtained from the lastest test of BÜO of the experimantal group that applied EBA supported Math teaching (x ̅=101,94) and the averages of the grades obtained from the lastest test of BÜO control group. According to results, there is not important difference between experimental group and control group.Researchers, who will study on EBA supported Math teaching should ensure that the Internet infrastructure is always accessible and accessible during their studies.