Değişik dozlarda humik asit uygulamalarının çileklerde meyve verim ve bazı kalite kriterleri üzerine etkileri
The effects of different doses of humic acidapplication on yield and some quality criteria in strawberry
  1. Tez No: 606309
  2. Yazar: MERVE BANDIRMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ PAYDAŞ KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma, 2012-2013 yetiştiricilik döneminde, Kahramanmaraş İli Onikişubat İlçesi Dönüklü Mahallesi'ndeki bir çiftçi bahçesi ile Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (Üskim)'ne ait laboratuvarlarda yürütülmüştür. Denemede Kabarla ve Sweet Ann çilek çeşitlerine 0 ml/da (su), 200 ml/da, 400ml/da, 600 ml/da ve 800 ml/da dozlarında humik asit uygulamalarının meyve verim ve bazı kalite kriterleri ile yapraklardaki makro ve mikro besin element içerikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Yapılan humik asit uygulamalarının meyve ağırlığı, pazarlanabilir meyve miktarı, SÇKM, titre edilebilir asit miktarı, pH ve şekerler üzerine etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Uygulamaların bitki başına verim değeri üzerine olumsuz etki yaptığı saptanmıştır. Humik asit uygulamalarının yapraktaki bitki besin elementi konsantrasyonları üzerine farklı etkiler yaptığı gözlemlenmiştir. Uygulamalar sonucunda yaprak N‚ P‚ K‚ Mg‚ Cu‚ Zn ve Mn miktarları olumlu etkilenirken‚ P, Ca, Fe ve Zn değerleri bu uygulamalardan olumsuz etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a farmers' garden in the Dönüklü District of Onikişubat Province of Kahramanmaraş City and in the laboratories of Çukurova University Faculty of Agriculture Department of Horticulture and Kahramanmaraş Sütçü İmam University (Üskim) during the 2012-2013 growing period. In the experiment, it was observed that the fruit yield and some quality criteria and the macro and micro nutrients of the fruits in the doses of 0 ml / da (water), 200 ml / da, 400ml / da, 600 ml / da and 800 ml / da in Kabarla and Sweet Ann strawberry varieties effects on their contents were examined. It was observed that there was no effect on fruit weight, marketable fruit amount, TSS, titratable acidity, pH and sugars. It was observed that the applications had negative effects on yield value. It was observed that humic acid applications in the experiment area had different effects on plant nutrient concentrations in leaves. As a result of the applications, leaf N ‚ K ‚Mg‚ Cu and Mn amounts were positively affected, while‚ P, Ca, Fe and Zn values were negatively affected.