Bauman'ın müphemlik kavramı üzerinden metropole dair bir okuma: [İstanbul]
A reading of metropolis through Bauman's concept of ambivalence: [Istanbul]
  1. Tez No: 606346
  2. Yazar: HÜLYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Metropolü bugün tanımlayan unsur/unsurlar nedir? Bu şekli ile bilgimiz ve algımız dahilinde olan mekan tanımlarına girmemektedir. Hem dâhil olduğu ilişki ağı hem de sahip olduğu mekânsal uzam itibarî ile kategori dışıdır. Dolayısıyla bu mekân için bir 'başka'lık söz konusudur. Bauman 'bu başkalığı' bir durum doğru okunamadığında ya da alternatifler arasında seçim yapılamadığında ortaya çıkan rahatsızlık olarak tanımlar: Eldeki durum, artık ya kategorilerin hiçbirine girmiyor ya da aynı anda birkaçına birden giriyordur. Bu başkalık müphemlik olarak ifade edildiğinde dile özgü bir düzensizliktir. Metropol ise bugün kentsel mekân algısına dair bir düzensizliği teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı mekan [metropol] ve dil [müphemlik] arasındaki analojiden yola çıkarak mekânın ne olup ne olmadığına dair bir arayışa yönelmektir. Metropolün müphem olarak kabul edilmesi bir başlangıç noktası sunar. Bauman'ın bu ifadeye dair kavramsallaştırması üzerinden bir izlek oluşturulmuştur. Bu izleğe göre müphemlik; •kaos ve düzen ikileminde [modern dünyada] ortaya çıkan, •düzenleme eylemlerinin bir yan ürünü olan, •kategorilerin hiçbirine girmeyen ya da aynı anda birkaçına birden girebilen •belli alanın patolojik durumunu değil olağan halini yansıtan durum ya da durumlardır. Çalışmanın içeriği bu çerçeve üzerinden kurgulanmış ve metropol, modernite kaynaklı bir mekansal oluşum olarak kabul edilmiştir. Modernite ve mekân ilişkisine ekspresyonist ifade üzerinden bir yaklaşım getirilmiş ve mekânsal davranış biçimleri incelenmiştir. Metropol kategori dışı ilan edilmeden önce kentsel çalışmalara değinilmiştir. Kentsel çalışmalar içerisinde metropole bir yer tayin edilemediğinde, bu mekân müphem olarak kabul edilmiştir. Lefebvre'e göre mekân okunmuş olmadan önce üretilmiştir. Bu noktada dil dışında, ancak mekânın üretim ilişkilerini de içerecek biçimde bir okumaya ihtiyaç vardır. Sahip olduğu yapılaşma mekânın kendisini ele verebilir mi? Bu soru üzerinden İstanbul Metropoliten Alanında [belirlenmiş noktalarda] mevcut doku haritalarının incelenmesine gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
How is its metropolis defined today? Metropolis does not fall within the definitions of space that are within our knowledge and perception. Both the relationship network in which it belongs and the spatial dimension it possesses are out of the category. There is a difference in this place. Bauman describes this difference as symptom of disorder is the acute discomfort we feel when we are unable to read the situation properly and to choose between alternative actions. This no longer either enters any category or enters several at the same time. When this difference is expressed as ambivalence, it is a language-specific disorder. The metropolis today expresses an irregularity regarding the perception of urban space. This study aims to investigate what space is by starting from the analogy between space and language. The acceptance of the metropolis as ambiguous offers a starting point. A course of action has been created through Bauman's conceptualization of ambivalence. According to course of action, •in the dilemma of chaos and order [in the modern world], •a by-product of regulatory actions, •the possibility of assigning an object or an event to more than one category •And yet ambivalence is not the product of the pathology of language or speech. It is, rather, a normal aspect of linguistic practice. the situation or situations. The content of the study is based on this structure and the metropolis has been accepted as a spatial formation originating from modernity. An approach to the relationship between modernity and space is introduced through expressionist expression and spatial behavior patterns are examined. Urban studies were mentioned before the metropolis was declared out of the category. When a place in the metropolitan area could not be identified in urban studies, this place was considered ambiguous. According to Lefebvre, the place was built before it was read. At this point, there is a need to read in addition to language, including the relations of production of space.