Yüksek kalsit içeren kalsine kil temelli düşük CO2 salınımlı çimento hazırlanması
Preparation of low CO2 release cement based on calcined clay with high calcite
- Tez No: 606356
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ANDAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Atmosferin canlılar alemi için ne derece önemli olduğu su götürmez bir gerçektir. Fosil içerikli yakıtların yanması sonucu açığa çıkan CO2 gazının atmosfere atılmasıyla birlikte meydana gelen hava kirliliğinin küresel ısınmaya neden olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Küresel ısınma ekosistem üzerinde neredeyse geri dönüşü imkânsız hasarlara neden olmaktadır. Bu olumsuz etkilerin bir an önce durdurulması için küresel boyutta önlemler alınması gerekmektedir. Dünya piyasasında giderek yükselen petrol ve enerji fiyatları çimento sektörünü de doğrudan etkilemekte ve çimento üretim maliyetini her geçen gün artırmaktadır. Bu durum ise daha sürdürülebilir ve daha da ekonomik kaynak kullanımını zorunlu kılmaktadır. Çimento sektöründe ise kilin bu kapsamda değerlendirilebilecek hammaddelerden biri olduğu ortaya çıkmıştır. Kil kalsine edildiğinde puzolonik özelliği artmaktadır. Bu özelliğiyle kil çimentoda puzolan yerine kullanılabilirlik açısından araştırmaya değer bir hammadde olarak değerlendirilmektedir. Tez çalışmaları kapsamında Ordu Ünye Günpınarı mevkiinden alınan kil farklı sıcaklıklarda kalsine edilerek kile puzolonik özellik kazandırılmıştır. Kalsine olan kil, çimentoya kütlece %35 oranında katılmış, elde edilen karışımın TS EN 197-1 Genel Çimentolar Bileşimi Standardınca basınç dayanımına uygun olup olmadığı kontrol edilmiş ve standarda uyumlu sonuçlar alınmıştır. Kalsine kil kullanılarak üretilen çimentoda daha az klinkere ihtiyaç duyulmuş ve böylelikle hem çevre dostu hem de daha az maliyetli katkılı çimento üretilebilirliği üzerine akademik bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well known that the atmosphere is very important for living world. Research results reveals that the combustion of fossil fuels and the release of carbon dioxide gas into the atmosphere causes global warming. Global warming caused almost irreversible damage to the ecosystem. In order to stop these negative effects as soon as possible, global measures to reduce carbon dioxide emission should be taken. Increasing oil and energy prices in the world market directly affect the cement sector and increase the cost of cement production day by day. This necessitates the use of more sustainable and more economical resources. In the cement sector, clay has emerged as one of the raw materials that can be evaluated in this context. Clay becomes reactive when calcined. With this feature, clay was evaluated as s raw material worthy of research in terms of usability instead of pozzolan in cement. In this work, the clay taken from Ordu Ünye Günpınarı location was calcined at different temperatures to increase it's the pozzolanic activity. Raw and calcined clay minerals were characterized by the XRF and XRD. Cement pastes were produced with a replacement of 35% calcined clay minerals and their compressive strength were assessed in accordance with General Cements Composition Standard, TS EN 197-1. It was found that This academic study revealed that less clinker was needed in cement produced using calcined clay. The produced cement are both environmentally friendly and less costly.