Batman yöresindeki yüzeysel ve atık sularda ağır metal kirliliğinin araştırılması
Investigation of heavy metal pollution in surface and waste water in Batman region
  1. Tez No: 606357
  2. Yazar: EKREM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEŞİR DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ağır metal kirliliği sanayi ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak en ciddi çevre sorunlarından birisi haline gelmiş olup insan, canlı ve yaşadığımız çevreyi tehdit etmektedir. Buna bağlı olarak bu çalışmada Batman'ın Sason ilçesinden başlayarak Hasankeyf'e kadar uzanan bir hat üzerinde bulunan Batman çayı ve sonrasında Dicle nehrini de içine alan özellikle de Batman çayını atık sularla kirleten on farklı lokasyondan alınan yüzeysel ve atıksularda ki toksik etki yapan ağır metal (As, Cu, Zn, Cd, Co, Cr, Pb, Mn, Ni, Se) derişim(μg/L) düzeyleri aktif karbonun zenginleştirme metodu kulanılarak önderiştirildi. Elde edilen numuneler çözelti haline getirilerek Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi (AAS) ve İndüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometri (ICP-MS) cihazlarıyla derişimleri tayin edildi. Ölçülen bu değerler mevsimlere ve numunelerin alındıkları noktaların özelliklerine göre değerlendirilerek toksik etki yapacak düzeyde olup olmadıkları veya ağır metal kirliliği taşıyıp taşımadıkları araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Heavy metal pollution is one of the most serious environmental problems due to the development of industry and technology and threatens people, living and living environment. In this study, starting from Sason district of Batman and extending to Hasankeyf, Batman stream and then the Tigris River, including the Batman strem contaminated with waste water from the ten different locations of heavy metals that make toxic effects (As, Cu, Zn, Cd, Co, Cr, Pb, Mn, Ni, Se) concentrations (μg / L) were preconcentrated using the enrichment method of activated carbon.The obtained samples were dissolved and their concentrations were determined by Atomic Absorption Spectrophotometer (AAS) and Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS). The measured values were evaluated according to the seasons and the characteristics of the points where the samples were taken and whether they were toxic enough or carrying heavy metal pollution were investigated.