Obsesif kompülsif bozuklukta semptom boyutlarıyla bilişsel özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between symptomdimensions and cognitive features in obsessive compulsivedisorder
- Tez No: 606397
- Danışmanlar: DR. YASİR ŞAFAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmada obsesif kompülsif bozukluk (OKB) semptom boyutlarına özgü bilişsel farklılıkları tespit etmek, semptom boyutları ile bilişsel özellikler arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Dışkapı Eğitim Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'ne başvuran 100 OKB tanılı hasta, 100 sağlıklı kontrol dâhil edildi. Hastaların değerlendirilmesinde Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Boyutsal Obsesyon Kompülsiyon Ölçeği (BOKÖ), Yale Brown Obsesyon Kompülsiyon Ölçeği (YBOKÖ), Anksiyete Duyarlılığı İndeksi 3 (ASI), Obsesif İnanışlar Ölçeği 44 (OİÖ), Ruminatif Tepkiler Ölçeği (RTÖ), Bilişsel Kaynaşma Ölçeği (BKÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan OKB ve kontrol grubu yaş, cinsiyet ve medeni durum açısından benzerdi. OKB grubunda semptom şiddetini ölçen ve bilişsel özellikleri değerlendiren ölçek puanları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. OKB semptom boyutları ve bilişsel özellikler ile yapılan ikili korelasyon analizlerinde BOKÖ bulaş alt boyutunun ASI fiziksel ve ASI sosyal dışında diğer tüm bilişsel özelliklerle anlamlı pozitif yönde korelasyonu saptanmıştır. Diğer tüm alt boyutların incelenen tüm bilişsel özelliklerle anlamlı pozitif yönde korelasyonu saptanmıştır. Hiyerarşik regresyon analizlerinde BOKÖ bulaş alt tipi için anlamlı yordayıcı bulunamaz iken; BOKÖ zarardan kaçınma için ASI bilişsel ve OİÖ sorumluluk; BOKÖ kabul edilemez düşünceler için ASI bilişsel, OİÖ sorumluluk, BKÖ; BOKÖ simetri için ASI bilişsel ve BKÖ anlamlı yordayıcı olarak saptanmıştır. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızın sonucunda bazı bilişsel özelliklerin bazı semptom boyutları ile daha yakın ilişkide olduğu ve hatta bazı semptom boyutlarını yordadığı gösterilmiştir. Elde edilen bulguların bilişsel davranışçı terapi uygulamalarında bu bilişsel özelliklere spesifik müdahalelere yol gösterecek ve bu doğrultuda, ortaya çıkan sonuçların ve önerilen modelin yeni araştırmalara yol göstererek bilişsel faktörler ve OKB semptom boyutları ilişkisinin daha iyi anlaşılmasına ve etkili terapi müdahaleleri geliştirilmesine yarar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the cognitive differences specific to symptom dimensions of obsessive compulsive disorder (OCD) and to investigate the relationship between symptom dimensions and cognitive features. Method: The study included 100 OCD patients and 100 healthy controls who applied to the Psychiatry Clinic of Dışkapı Training and Research Hospital. Sociodemographic Data Form, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Dimensional Obsession Compulsion Scale (DOCS), Yale Brown Obsessive Compulsion Scale (YBOCS), Anxiety Sensitivity Index 3 (ASI), Obsessive Beliefs Questionnaire 44 Cognitive Fusion Scale (CFS) was used to evaluate the patients. Result: The OCD and control groups were similar in terms of age, gender and marital status. In the OCD group, the scale scores measuring symptom severity and evaluating cognitive features were significantly higher than the control group. Correlation analyzes with OCD symptom dimensions and cognitive features revealed a significant positive correlation between DOCS contamination subscale and all other cognitive features except ASI physical and ASI social. A significant positive correlation was found between all other sub-dimensions and all cognitive features examined. In the hierarchical regression analysis, no significant predictor was found for the DOCS contamination subtype; ASI cognitive and OBQ responsibility for DOCS harm avoidance; ASI cognitive, OBQ responsibility, CFS for DOCS unacceptable thoughts; ASI cognitive, and CFS for DOCS symmetry were found to be a significant predictors. Discussion And Conclusion: Our results were shown that some cognitive features were more closely related to some symptom dimensions and even predicted symptom dimensions. The findings of this study will guide specific interventions to these cognitive features in cognitive behavioral therapy applications and, in this direction, will lead to new researches of the results and the proposed model, which will help to better understand the relationship between cognitive features and OCD symptom dimensions and to develop effective therapy interventions.