Obsesif kompülsif bozukluğu olan hastalarda karar verme yetilerinin klinik özellikler ve semptom boyutlarıyla ilişkisi
Decision-making and its relationship with symptom dimensions and clinical features in patients with obsessive-compulsive disorder
  1. Tez No: 293318
  2. Yazar: MUZAFFER KAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. MÜNEVVER HACIOĞLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Obsesif kompülsif bozukluktaki semptom boyutlarının nörokognitif yönleri giderek daha ayrıntılı incelenmektedir. Bilişsel işlevler arasında karar verme yetisinin OKB'nin fizyopatolojisinde önemli bir yere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada OKB olan hastalarda karar verme yetilerinin Iowa Kumar Testi (IKT) kullanılarak değerlendirilmesi ve klinik özellikler ile farklı semptom boyutlarının karar verme yetileri üzerine etkilerinin saptanması amaçlanmıştır.Yöntem: OKB tanı ölçütlerini karşılayan 85 hasta çalışmaya katıldı. Karar verme yetisi IKT ile, semptom çeşitliliği ve semptom boyutları Yale-Brown Obsesyon Kompülsiyon Ölçeği (YBOKÖ)-Belirti Listesi ve Padua Envanteri (PE) ile değerlendirildi. Sosyodemografik ve klinik verilerin toplanmasının yanında IKT'nin diğer bilişsel işlevlerden etkilenip etkilenmediğinin saptanması amacıyla Sayı Menzili, Sürekli Performans Testi (SPT), Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET) ve Stroop testi uygulandı.Bulgular: Biriktirme kompülsiyonu olan hastaların IKT performanslarının diğer hastalardan anlamlı derecede kötü olduğu saptandı. PE'nin yanıtlarına göre yapılan faktör analizinde F4-Zarar Verme Kaygıları faktörünün IKT performansını olumlu yönde etkilediği, diğer faktörlerin etkisinin olmadığı gözlendi. Diğer bilişsel işlevlerin, sosyodemografik özelliklerin, depresyon ve anksiyete düzeylerinin IKT performansı üzerinde anlamlı etkileri olmadığı bulundu. YBOKÖ toplam puanı ile IKT arasında ilişki saptanmazken, YBOKÖ-kompülsiyon puanının IKT performansı ile negatif yönde ilişkili olduğu bulundu.Sonuç: Çalışmamızda OKB hastalarında karar verme yetisi ile kompülsif davranışların şiddeti ve biriktirme kompülsiyonları arasında olumsuz yönde ilişki olduğu, karar verme yetisinin diğer bilişsel işlevler, sosyodemografik özellikler, depresyon ve anksiyete düzeylerinden etkilenmediği bulunmuştur. Biriktirme kompülsiyonlarının görece izole nörokognitif süreçleri yansıtıyor olabileceği öne sürülmüş, kompülsif davranış ve dürtüselliğin nörobiyolojik ortaklıkları karar vermenin nöral temelleri bağlamında tartışılmış ve gelecek çalışmalarda kompülsif davranışların karar verme performansını değerlendirirken ayrı bir değişken olarak incelenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Neurocognitive aspects of symptom dimensions in obsessive-compulsive disorder are being investigated in a more detailed fashion. Decision-making cognition is regarded to have an important role in pathophysiology of OCD. The aim of this study is to investigate decision making cognition by using Iowa Gambling Task (IGT) and its relationships with clinical features and distinct symptom dimensions in patients with OCD.Method: Eighty five patients meeting the diagnostic criteria for OCD participated the study. Decision making cognition was tested with IGT; variety of symptoms and symptom dimensions were evaluated with Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (Y-BOCS)-Symptom Checklist and Padua Inventory (PI). Along with sociodemographic and clinical data, Digit Span, Continuous Performance Test (CPT), Wisconsin Card Sorting Test (WCST) and Stroop Test were administered to detect whether IGT performance were affected by other neurocognitive functions.Findings: The patients with hoarding compulsions showed a significantly worse performance than the other patients in IGT. According to the factor analysis of PI responses, F4-Harming Concerns factor was positively correlated with IGT performance while the rest of the factors showed no correlation. IGT performance was not affected by other neurocognitive functions, sociodemographic features or depression and anxiety levels. Y-BOCS total score was not correlated with IGT while Y-BOCS compulsion score was negatively correlated.Conclusion: In this study, decision-making cognition was found to be negatively correlated with severity of compulsive acts and hoarding compulsions in OCD patients. Other neurocognitive functions, sociodemographic features, depression and anxiety levels had no effect on decision-making cognition. It was suggested that hoarding compulsions might reflect relatively isolated neurocognitive processes. Common aspects in neurobiology of compulsive behaviour and impulsivity were discussed in accordance with neural basis of decision-making. In further studies evaluating decision-making cognition, compulsive behaviour should be evaluated as a distinct variable.