Partner odaklı obsesif kompulsif belirtiler ile duygusal şiddet arasındaki ilişki: Duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The relationship between partner focused obsessive-compulsive symptoms and emotional abuse: The mediating role of difficulties in emotion regulation
- Tez No: 954843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Partner odaklı obsesif-kompulsif belirtiler, obsesif-kompulsif bozukluk semptomlarının partnere yönelik düşünceler ekseninde şekillenmesiyle ortaya çıkan ve literatüre yakın zamanda kazandırılan bir kavramdır. Alan yazın incelemelerine göre, obsesif-kompulsif belirtilerin farklı semptom içeriklerinde olduğu gibi, partner odaklı biçimlerinde de romantik ilişki sağlığını ve partnerle kurulan iletişimi olumsuz etkileyebileceği görülmektedir. Bu etkinin romantik ilişki ve iletişim bağlamında çeşitli kavramlarla ele alındığı bilinmekle birlikte, günümüzde yaygın bir sorun olan şiddet bağlamında yeterince incelenmediği dikkati çekmektedir. Bu çalışmada, partner odaklı obsesif-kompulsif belirtilerin çok boyutlu ele alınan duygusal şiddet ile ilişkisi -hem maruz kalma hem de uygulama boyutlarıyla- incelenmiştir. Ayrıca duygu düzenleme güçlüğünün bu ilişkideki aracılık rolü istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırma, İstanbul'da yaşayan ve en az bir yıldır romantik ilişki sürdüren 385 yetişkinden oluşan bir örneklem ile yürütülmüş; katılımcılar, Sosyodemografik Bilgi Formu, Partnere İlişkin Obsesif-Kompulsif Belirti Ölçeği, Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği ve Duygu Düzenlemede Güçlük Ölçeği'ni çevrim içi ortamda doldurmuştur. Elde edilen verilere göre mevcut çalışma bulguları, partner odaklı obsesif-kompulsif belirtilerin, duygusal şiddetin her iki boyutuyla da pozitif yönde anlamlı bir ilişki içerisinde olduğunu ve duygusal şiddeti yordadığını göstermektedir. Ayrıca, duygu düzenleme güçlüğünün bu ilişkiye aracılık ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Ortaya koyulan sonuçların alan yazına katkısına ek olarak, klinik uygulamalara da ışık tutabileceği düşünülmüş ve araştırmanın klinik doğurguları çerçevesinde ele alınmıştır. Son olarak, çalışmanın sınırlı yanları ele alınmış olup, yapılacak sonraki araştırmalar için önerilerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Partner focused obsessive-compulsive symptoms are a recently conceptualized phenomenon emerging from the extension of obsessive-compulsive disorder (OCD) symptoms toward partner-related thoughts. According to the literature, as with other symptom contents of OCD, these partner focused manifestations may negatively affect romantic relationship quality and communication between partners. While this impact has been examined in relation to various relational and communicative constructs, it appears that its association with violence, particularly emotional abuse—a prevalent issue today—has not been sufficiently investigated. This study examined the relationship between partner focused obsessive-compulsive symptoms and multidimensional emotional abuse, including both perpetration and victimization aspects. Furthermore, the mediating role of difficulties in emotion regulation in this relationship was statistically analyzed. The research was conducted with a sample of 385 adults residing in Istanbul who have been involved in a romantic relationship for at least one year. Participants completed the Sociodemographic Information Form, Partner-Related Obsessive-Compulsive Symptoms Inventory, Multidimensional Measure of Emotional Abuse, and the Difficulties in Emotion Regulation Scale via an online platform. The findings revealed that partner focused obsessive-compulsive symptoms are positively and significantly associated with both dimensions of emotional abuse and predict emotional abuse. Additionally, the mediating role of difficulties in emotion regulation in this relationship was confirmed. In addition to contributing to the existing literature, the findings are expected to offer clinical implications. The study is discussed within the scope of its clinical relevance, followed by a consideration of its limitations and suggestions for future research.