Acıpayam sulama birliği performansının değerlendirilmesi
Evaluation of acipayam irrigation association performance
- Tez No: 606412
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışma, Denizli ilinde bulunan, Acıpayam sulama şebekesinde yapılmıştır. Acıpayam sulamasının brüt sulama alanı 11 269 hektar net sulama alanı ise 10 300 hektar'dır. Acıpayam Sulama Şebekesi 1997 yılında işletmeye açılmış olup, işletme bakım ve yönetim sorumluğu Acıpayam Sulama Birliğine devredilmiştir. İzleme ve değerlendirme son yıllarda yönetim işleminin bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda; Acıpayam Sulama Birliğinin mevcut durumu göz önünde bulundurularak, sulama şebekesinin su dağıtım, mali ve üretim performansı gibi bazı performans göstergelerinden faydalanılarak sulama şebekesinin mevcut durumunun tespitinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre su dağıtım performansı; sulama birliği sorumluluk sahası içerisinde bulunan su kullanıcılarına 2007-2018 yıllarına ilişkin toplam dağıtılan sulama suyu miktarı 11 330 000-57 190 000 m3/yıl, birim alana dağıtılan yıllık sulama suyu miktarı 1 100- 5 552 m3/ha, birim sulanan alana dağıtılan yıllık sulama suyu miktarı 4 747-9 793 m3/ha, yıllık su temini oranı % 0.59-1.19, mali performans olarak; yatırım masrafının geri dönüşüm oranı % 74-143, birim alana düşen işletme bakım yönetim masrafı 129.4-355 TL/ha, su kullanım hizmet bedeli toplama performansı % 46.9-99.8, üretim performansı olarak; yıllık toplam tarımsal üretim değeri 10 229 658-25 817 050 $, birim sulama alanından elde edilen gelir 993-2 507 $/ha, sulanan birim alandan elde edilen gelir 1 866-5 134 $/ha, şebekeye alınan birim sulama suyundan elde edilen gelir 0.245-1.082 $/m3 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in Acıpayam irrigation scheme in Denizli. The total irrigation area of Acıpayam sheme is 11 269 hectares and the net irrigation area is 10 300 hectares. Acıpayam irrigation sheme was put into operation in 1997 and the responsibility of operation maintenance and management was transferred to Acıpayam Irrigation Association. Monitoring and evaluation have been considered as part of the management process in recent years. In this context; taking into account the current situation of the Acıpayam Irrigation Association, it was aimed to determine by making use of some performance indicators such as water distribution, financial and production of the irrigation scheme. According to the results obtained from the study, water distribution performance; the amount of irrigation water distributed between 2007 and 2018 is 11 330 000-57 190 000 m3/year, the annual amount of irrigation water distributed to the unit area is 1 100-5.5552 m3/ha, the annual amount of irrigation water distributed to the unit 4 747-9 793 m3/ha, annual water supply rate 0.59%-1.19%, as financial performance; recycling rate of investment cost 74%-143%, per unit area operating maintenance management costs 129.4-355 TL/ha, water charge collection performance 46.9-99.8%, as production performance; total annual agricultural production value is 10 229 658-25 817 050 $, income from unit irrigation area 993-2 507 $/ha, income from irrigated unit area 1 866-5 134 $/ha, unit irrigation water received from the network income was 0.245-1.082 $/m3.