Acıpayam ve Çameli (Denizli) ilçeleri ağızları (inceleme-metin-sözlük)
- Tez No: 41214
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KİREMİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
XXVII ÖZET Yüksek Lisans tezi olarak“Acıpayam ve Çameli (DENİZLİ) İlçeleri Ağızları”nı seçtik. Bu çalışma,“inceleme”,“metin”ve“sözlük”olmak üzere üç bölümden oluş maktadır. 1994 yılının Ocak, Şubat ve Ağustos aylarında Denizli'nin Acıpayam ve Çameli ilçelerinde ağız derlemeleri yapıldı. Acıpayam İlçe Merkezi ve 17 köyünden 23 kadın, 27 erkek toplanı 50 kişi; Çameli İlçe Merkezi ve 15 köyünden 23 kadın, 24 erkek toplanı 47 kişi ile yapılan konuşmalar teyp kasetine alındı. Kendilerinden derleme yaptığımız top lam 97 kişiden 40 tanesi okuma-yazma bilmemektedir. Geriye kalanların 26'sı ilkokul mezunu, 30'u okur-yazar, bir tanesi de lise mezunudur. Derleme yapılırken bölge ağzının özelliklerini koruyan kişiler tercih edilmiştir. Kendisinden derleme yaptığımız kişilerden 58 tanesi 55-75 ve 10 tanesi de 76-95 yaşları arasındadır. Geriye kalan 29 kişi de 15-54 yaşları arasındadır. Derlediğimiz metinlerin transkripsiyonunu yaptık. Bu metinleri ses bilgisi (fonetik) ve şekil bilgisi (morfolojik) yönünden incelemeye çalıştık. İki ilçe ağzını az çok farklı özellikler taşıdıkları için ayrı ayrı incelemeyi gerekli gördük. Acıpayam ve Çameli ağız larını şekil bilgisi yönünden incelerken, derlenilen metinlerde bulunamayan örnekler için sondaj usulüyle örnekler verilmeye çalışılmıştır. Acıpayam ve Çameli ilçelerinin tarihî ve etnik yapısı, incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, iki ilçe ağzının ayrı ayrı sözlükleri çıkarılmıştır. Bu çalışmanın, Türk dilinin yapı ve kullanılışının tarihî gelişmesinin tesb i t edilmesi açısından yararlı olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
XXVIII ABSTRACT I sorted out the subject called“The accents of Acıpayam and Çameli districts in Denizli”as postgraduate work (master thesis). This study has been made up of three chapters being of“research, text and lexicography”. I collected the ways of talking (accents) of the districts of Acıpayam and Çameli in January, February and August 1994. 1 recorded the talkings of peoples, 27 men and 23 women, in Acıpayam and 17 villages; 24 men and 23 women in Çameli and 15 villages, in tape recorder. 40 of 97 persons which have been collected the ways of talking are il literate. 26 of the rest are graduated from the primary school and 30 of them are literate and I of them is graduated from the high school. I suited out the people who protect the characteristics of the accents of that district when I was collecting the ways of talking. 58 of them are 55-75 yearsold, 10 of them arc 76-95 yearsold and 29 of them are 15-54 yearsold. I transcribed the texts wich 1 collected and recorded. I also studied these texts pho netically and morphologically. I considered as necessary to study the accents of two districts one by one for the ways of talking in Acıpayam and Çameli have been conveying different characteristics in same degree. I made an effort to study the hictorical and ethnical structure of these districts. I also found out the lexicography of the accents of districsts, separately. I believe that this study will help to determine the historical progress of the structure and usage of Turkish Language in that area.