El-Müftî Abdullatîf Fethullah ve şiirleri
El-Muftî Abdullatîf Fethullah and his poems
  1. Tez No: 606413
  2. Yazar: BEKİR TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ŞENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmada el-Müftî Abdullatîf Fethullah ve şiirleri incelenmiştir. Çalışma bir giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Girişte XVIII. yüzyıl Arap Edebiyatı'na genel bir bakışla birlikte el-Müftî Abdullatîf Fethullah'ın yaşadığı dönemdeki siyâsî, sosyal ve kültürel durumlara değinilmiştir. Birinci bölümde şairin hayatı, edebî şahsiyeti ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise el-Müftî Abdullatîf Fethullah'ın şiirleri muhteva yönünden tahlil edilmiştir. Şiirler konularına göre sınıflandırılmış ve edebî tenkit eserlerindeki ölçütlere göre değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise şiirlerin şekil özellikleri nazım türleri ve kasîde yapısı bakımından ele alınmıştır. Şiirlerin üslup özellikleri ise bedî' sanatları ve beyânî anlatımlar çerçevesinde incelenmiştir. Böylece şiirlerin edebî değerlerinin tespit edilmesine gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life and poems of el-Muftî Abdullatîf Fethullah were examined. The study consists of an introduction and three main chapters. In the introduction, it's mentioned to the political, social and cultural conditions of the period in which el-Muftî Abdullatîf Fethullah lived with an overview of Arabic literature in the XVIII. century. In the first chapter, poet's life, literary personality and his works are discussed. In the second chapter, the poems of el-Muftî Abdullatîf Fethullah are analyzed in terms of content. Poems were classified according to their subjects and evaluated according to the criteria in literary criticism. In the third chapter, the shape features of poems are discussed in terms of verse types and qasidah structure. The stylistic features of the poems were examined within the framework of the bedî' arts and the beyân expressions. Thus, the literary values of poems were tried to be determined.