Kan uyumlu polisülfon membran geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Development of blood compatible polysulphone membrane and evaluation of effectiveness
- Tez No: 606441
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DEMİRBAŞ, DOÇ. DR. SERDAR SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde kan uyumlu malzemeler biyomedikal alanın birçok uygulamasında kullanılmakla beraber önemi gittikçe artmaktadır. Kan uyumlu malzemeler hasta sağlığı açısından da oldukça büyük önem taşımaktadırlar. Bu malzemelerin geliştirilmesi ile biyomedikal uygulamalardaki eksiklikleri giderecektir. Biyomedikal alanda kullanılmakta olan kan uyumlu malzemeler arasında önemli bir yere sahip olan membranlar bulunmaktadır. Kan uyumlu membranlar özellikle hemodiyaliz tedavilerinde önemli bir ekipman olarak hali hazırda kullanılmaktadırlar. Hemodiyaliz membranları sentetik ve doğal polimerlerden elde edilmektedirler. Günümüzde ise maliyet ve performans özellikleri göz önüne alındığında sentetik membranlar daha çok tercih edilmektedir. Sentetik membranların yapımında birçok polimer kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında ise hem toksititesinin düşüklüğü hem de fiziksel ve kimyasal özelliklerinin iyi olduğu Polisülfon kullanılmaktadır. Fakat Polisülfon'un biyomedikal alanda kullanımını sınırlayan etkenlerin, yapılması planlanan modifiyeler ile ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Ayrıca sonuçların etkinliğinin değerlendirilmesiyle literatüre daha kolay ve basit bir metot olduğu düşünülen immobilizasyon yönteminin katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Böylelikle Polisülfon membranın, kan uyumluluğu heparin benzeri bir polisakkarit olan fukoidanın immobilizasyonu yöntemiyle arttırılarak kan ile temas eden malzemelerde kullanım kolaylığı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, blood-compatible materials are used in many applications of the biomedical field and are becoming increasingly important. Blood compatible materials are also very important for patient health. With the development of these materials will eliminate the shortcomings in biomedical applications. Among the blood compatible materials used in the biomedical applications are membranes which have an important place. Blood-compatible membranes are already being used as an important equipment, especially in hemodialysis treatments. And hemodialysis membranes are made from synthetic and natural polymers. Now, synthetic membranes are preferred more considering the cost and performance characteristics. Many polymers are used in the production of synthetic membranes. In this thesis Polysulfone is preferred because of its low toxicity and good physical/chemical properties. However, it is aimed to eliminate the factors limiting the use of polysulfone in the biomedical field with the planned modifications. In addition, it is thought that immobilization method, which is thought to be an easier and simpler method, will contribute to the literature by evaluating the effectiveness of the results. Thus, the compatibility of the polysulfone membrane with the method of immobilization of fucoidan, a heparin-like polysaccharide, will provide ease of use in blood contact materials.