İnfertilite tedavisine başvuran kadınlarda akdeniz diyetine uyumlu beslenme müdahalesinin kan ve foliküler sıvı örneklerinde yağ asidi parametrelerine ve implantasyon başarısı üzerine etkisi
The effect of dietary intervention in adherence with the mediterranean diet on fatty acid parameters in blood and follicular fluid samples and implantation success in women undergoing infertility treatment
- Tez No: 838000
- Danışmanlar: PROF. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
İnfertil kadınlarda yeterli ve dengeli beslenmenin, oosit ve embriyo kalitesini ve implantasyon başarısını olumlu yönde etkileyebileceği öne sürülmektedir. Günümüzde yeterli ve dengeli beslenme modellerinden biri olarak kabul edilen Akdeniz diyetinin, infertilite tedavisi öncesinde, yaş aralığı 19-40 (yıl) olan kadınlarda serum ve foliküler sıvı yağ asidi profili ve implantasyon başarısı üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma prospektif ve olgu-kontrol çalışması olarak Şubat 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran, müdahale grubunda 16 ve kontrol grubunda 16 olmak üzere toplam 32 gönüllü kadın ile yürütülmüştür. Her iki gruba da verilerin toplanmasında sağlık, infertilite, fiziksel aktivite, beslenme ile ilgili soruları içeren anket formu uygulanmış olup, antropometrik ölçümleri alınmıştır. Müdahale grubundaki bireylere 12 hafta süre ile beslenme müdahalesi uygulanmıştır. Diyete uyum Akdeniz Yaşam Tarzı Ölçeği (Medlife 2014) ile takip edilmiş olup bireylerden toplanan biyolojik materyallerde yağ asidi analizleri gaz kromatografi ile yapılmıştır. Akdeniz diyeti uyum skorları müdahale sonunda, başlangıç ve kontrole göre yüksek bulunmuştur (p0,05) olup diyet, EPA+DHA, LA/ALA oranı (10,0±4,94) ve ω-6/ω-3 yağ asitleri oranı (9,6±4,58) azalmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Adequate and balanced nutrition in infertile women has been suggested to improve oocyte and embryo quality and implantation success. The aim of this study was to examine the effect of the Mediterranean diet, which is accepted as one of the adequate and balanced nutrition models today, as well as serum and follicular fluid fatty acid profile and implantation success in women with an age range of 19-40 (years) before infertility treatment. The study was conducted as a prospective and case-control study with a total of 32 volunteer women, 16 in the intervention group and 16 in the control group, who applied to Gazi University Hospital between February 2021 and February 2022. A questionnaire form including questions about health, infertility, physical activity, nutrition was applied to both groups and anthropometric measurements were taken. Nutrition intervention was applied to the individuals in the intervention group for 12 weeks. A Mediterranean-style nutrition program was applied to the individuals for 12 weeks. Dietary adherence was monitored with the Mediterranean Lifestyle Scale (Medlife 2014) and fatty acids were analyzed by gas chromatography in biological materials. Mediterranean diet compliance scores were higher at the end of the intervention compared to baseline and control (p0.05) and dietary EPA+DHA, LA/ALA (10.0±4.94) and ω-6/ω-3 fatty acids ratio (9.6±4.58) decreased (p>0.05).