Elma bahçelerinde yabancıot yoğunluğu ile yaprakbiti (Hemiptera: Aphdidae) popülasyonu arasındaki ilişkinin araştırılması
Studies on the relationship between aphids (Hemiptera: Aphididae) and weed species in apple orchards
- Tez No: 606443
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma 2015 yılı nisan-eylül ayları arasında Çanakkale ili, Bayramiç ilçesi, Ahmetçeli köyünde bulunan üç elma bahçesinde yürütülmüştür. Elma bahçelerindeki yabancıot türlerinin tespiti bahçelerin genelinde yapılmıştır. Yabancıot türlerinin yoğunluğu“Yüzde Kaplama Alanı”metoduyla bir nolu bahçede 10x4m2'lik, iki ve üç nolu bahçede ise 3x4m2'lik alanda belirlenmiştir. Yaprakbiti türleri ise 4m2'lik alandaki yabancıotlar ile bu yerlerin yanındaki elma ağaçlarının dört yönünde 10 sürgün incelenerek kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda elma bahçelerinde 17 familyaya ait, 55 yabancıot türü tespit edilmiştir. En fazla yabancıot tür sayısı Asteraceae (13 tür) ve Poaceae (12 tür) familyasında yer almış ve bunu Fabaceae (6 tür) familyası izlemiştir. Mevsim boyunca en yüksek bitki yoğunluğuna Medicago polymorpha L.'nın sahip olduğu görülmüştür. Yabancıot türlerinin %74'ü çiftçenekli olup, bu türlerden Erigeron canadensis L. ve Tribulus terrestris L. dışındakilerin haziran ayından itibaren varlıklarının sona erdiği gözlenmiştir. Mevsim başında çiftçenekli yabancıot türleri, haziran ayından itibaren ise tekçenekli yabancıotlar hakim duruma geçmiştir. Elma bahçesindeki yabancıot ve ağaçlarda; toplam 8 adet yaprakbiti türü tespit edilmiştir. Bunlardan Dysaphis devecta (Walk.), D. plantaginea (Passerini) ve Macrosiphum rosae L. elma (Malus domestica L.) ağaçlarında kaydedilmiştir. Diğer 5 türden Hyperomyzus lactuca L., Sonchus asper (L.) Hill. subsp. glaucescens (Jord.) Ball. ve Tragopogon porrifolius L. subsp. longirostris (Sch. Bip.) Greuter üzerinde; Brachycaudus tragopogonis Kaltenbach, Tragopogon porrifolius L. subsp. longirostris (Sch. Bip.) Greuter üzerinde; Brachycaudus helichrysi Kaltenbach, Erigeron canadensis L. üzerinde; Uroleucon jaceae L., Centaurea solstitialis L. üzerinde ve Aphis fabae Scopoli ise Daucus carota L. üzerinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted during the research period from April 2015 to September 2015 in three apple orchards located in Ahmetçeli village of Bayramiç district of Çanakkale province. Identification of weed species in apple orchards was carried out throughout the gardens. The density of weed species in 10x4m2 area of number one orchard and in the 3x4m2 area of number two and three orchards was determined by using the method of“Percent Coverage Area”. Aphid species were recorded by investigation of 10 shoots in 4 directions of the apple trees where were in determined the sampling areas. As a result, 55 weed species belonging to 17 families in apple orchards were determined. The maximum number of weed species appeared in the families of Asteraceae (13 species), and Poaceae (12 species) and these families were followed by Fabaceae (6 species) family. Medicago polymorpha L. has the highest plant density throughout the season in orchards. Presence of the weed species, 74% were dicotyledonous, except for Erigeron canadensis and Tribulus terrestris L., have ended from June. At the beginning of the season, the dicotyledonous weeds and from June the monocotyledonous weeds became dominant. A total of 8 aphids were identified on weeds and trees in the apple orchard. Dysaphis devecta (Walk.), D. plantaginea (Passerini) and Macrosiphum rosae L. of the aphid species were obtained on the apple trees. Other five species, Hyperomyzus lactuca L., on Sonchus asper (L.) Hill. subsp. glaucescens (Jord.) Ball. and Tragopogon porrifolius L. subsp. longirostris (Sch. Bip.) Greuter; Brachycaudus tragopogonis Kaltenbach, on Tragopogon porrifolius L. subsp. longirostris (Sch. Bip.) Greuter, Brachycaudus helichrysi Kaltenbach, on Erigeron canadensis L., Uroleucon jaceae L. on Centaurea solstitialis L. and Aphis fabae Scopoli on Daucus carota L. were recorded.