Neo-liberalizmin sirayeti, mekan ve yerel yansımalar
The order of neo-liberalism, reflections on the local and the place
  1. Tez No: 606444
  2. Yazar: ECEM ESKİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Economics, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tüm dünyada belirleyici olan küreselleşme süreci ve neo-liberal uygulamalardan hareketle şimdiye kadar kamuya ait malların şirketleştirilmesi, metalaştırılması ve özelleştirilmesinin yanı sıra, günümüzde artık sermaye birikimi için insanların içinde bulunduğu mekâna kadar müdahale edildiği görülmektedir. Mekânlar üzerinde uluslararası ve ona bağlı işleyen sermaye ilişkilerinin giderek egemen olduğu gerçeğinden hareketle, bu mekâna sermaye tarafından müdahaleye birtakım yerel tepkilerin ortaya çıktığı yadsınamaz bir gerçekliktir. Neo-liberal küreselleşmenin yerinden eden unsurlarına karşıt olarak yerelin yeniden yerleştirici unsurları arasında sürekli bir ilişki söz konusudur ve yerelin yeniden yerleştirici güçleri genellikle küresel olana bir tepki olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de 1980'lerden itibaren neo-liberal ekonomi politikalarının temel dinamiklerini benimsemiş, küresel işleyişle eklemlenebilmenin gereklerini yerine getirmeye başlamıştır. Özellikle yapısal uyum programları bu süreçte önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, küreselleşme süreci ve onun ekonomik görünümü olan neo-liberal politikalar aracılığıyla sermayenin mekana ve yerelliklere nasıl sirayet ettiği ve yerelin bu sirayete verdiği tepkiyi tartışmak temel amaç durumundadır.
Özet (Çeviri)
As well as the corporatization, commodification and privatization of public goods so far, due to the globalization process and neoliberal practices that are decisive all over the world, today it is seen that the intervention is now up to the place where people are in for capital accumulation. It is an undeniable reality that a number of local reactions to interference by capital in this space have arisen, citing the fact that the International and its related functioning capital relations are increasingly dominant over the spaces. In response to the displaced forces of Neo-liberal globalization, there is a constant relationship between the local's relocating forces, and the local's relocating forces often arise as a response to the global one. Since the 1980s, Turkey has adopted the basic dynamics of neo-liberal economic policies and has started to fulfill the requirements of articulation with global functioning. Structural adjustment programs in particular play an important role in this process.In this study, it is essential to discuss the process of globalization and its economic outlook through neoliberal policies, how capital relates to places and localities, and the response of the local to this order.