Şanlıurfa taş ocaklarının çevresel jeolojik özellikleri ve toz emisyonu ölçümü bakımından araştırılması
Investigation of Şanlıurfa quarries in terms of environmental geological characteristics and dust emission measurement
- Tez No: 606475
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN YEŞİLNACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kireçtaşları kolay kesilebilmesi, kolay şekil verilebilmesi, yapılardaki iyi performansı ve bol olmasından dolayı, asırlardır Şanlıurfa yöresindeki birçok taş yapıda kullanılmaktadır. Bu kireçtaşı, yörede Urfa taşı (Havare taşı) olarak bilinmektedir. Şanlıurfa ilindeki tarihi yapıların hemen hemen hepsi bu kireçtaşlarından yapılmıştır. Bu taş ocaklarının konumu, jeolojik özellikleri, potansiyeli ve çevresel jeolojik özelliklerinin araştırılması önem arz etmektedir. Çünkü, bu taş ocaklarından çıkarılan malzemelerin ortaya yaydığı toz emisyonlarının belirlenmesi insan sağlığı açısından hayati öneme sahiptir. Aynı zamanda, işçi sağlığı ve güvenliği bakımından da önemlidir. Daha önce bölgede bir TÜBİTAK araştırma projesiyle dört adet taşocağının fiziko-termal ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Bu tez çalışmasıyla, taşocağı madenciliğinin genel durumu değerlendirildikten sonra bu faaliyetlerin çevresel etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda, mevsimsel olarak PM2.5 ve PM10 ölçümleri dört taşocağı ve AKABE TOKİ yerleşkesinde yer alan beş okul çevresinde belirlenen örnekleme noktalarında yapılmıştır. Yapılan ölçümlere göre PM2.5 değeri 98.83 μg/m3 ve -9.85 μg/m3, PM10 değeri 101.03 μg/m3 ve -12.38 μg/m3 aralığında bulunmuştur. Elde edilen veriler ışığında değerlerin ASHRAE standartlarını geçtiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Limestone has been used in many stone structures in Sanliurfa region for centuries, because ease of cutting, ease of shaping, good mechanical performance, and abundance. It has been known as Sanliurfa stone. Most of the historical buildings are made of limestone in Sanliurfa province. The location, geological features, potential and environmental geological characteristics of these quarries are important. Because the determination of the dust emissions emitted by the materials extracted from these quarries is vital for human health. It is also important for workers' health and safety. Previously, a TUBITAK project focused on the physico-thermal and mechanical properties of four quarries in the region. In this thesis, after evaluating the general situation of quarry mining, environmental effects of these activities were examined. In this context, seasonal PM2.5 and PM10 measurements were carried out at sampling points determined around four quarries and five schools in AKABE TOKİ area. According to the measurements PM2.5 and PM10 values were found in the range of 98.83 μg/m3 and -9.85 μg/m3 and 101.03 μg/m3 and -12.38 μg/m3, respectively. In the light of the obtained data, it has been determined that the values exceed ASHRAE standards.