Development of text synthesis software utilizing EEG signals
EEG işaretlerinin kullanımı ile metin sentezleme yazılımı geliştirilmesi
- Tez No: 606481
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Beyin-bilgisayar arayüzü, insan-bilgisayar etkileşimini daha doğrudan bir yaklaşımla anlama fırsatını sağlayan kritik değerlerden biridir. İnsan beyninde, keşfedilmiş ve keşfedilmemiş gizemler var. Bir elektroensefalogram (EEG), beynin elektriksel aktivitesinin sayısal değerlerini gösteren bir sinyal türüdür. Beyin Bilgisayar Arayüzü sistemlerinde keşfedilen temel EEG standartlarından biri P300 sinyalidir. Giyilebilir BCI kulaklık teknolojileri gün geçtikçe artmaktadır. Giyilebilir birçok EEG kulaklık teknolojisi, insan beyni gizemlerini keşfetmeyi sağlar. OpenBCI, EEG sinyallerini ölçmeyi sağlayan düşük maliyetli EEG kulaklıklardan biridir. Gün geçtikçe yapay zeka insan yaşamında gelişiyor. Birçok yeni yöntem mevcut olup ve teknolojiler insanların hayatını kolaylaştırmak için geliştirilmektedir. Yapay zeka metodolojileri, beyin-bilgisayar arayüz uygulamalarının geliştirilmesinde hayati bir rol oynamaktadır. Bu tezin amacı, bilgisayarın fare imleci hareketlerini OpenBCI giyilebilir kulaklıkla sağlanan elektroensefalogram sinyallerini kullanarak yapay zeka yöntemleriyle tahmin ederek metin sentezleme yapmaktır.
Özet (Çeviri)
The brain-computer interface is one of the critical values that brings opportunities to understand human-computer interaction within a more direct approach. In Human Brain, there are discovered, and undiscovered mysteries exist. An electroencephalogram (EEG) is a type of signal that shows the numerical values electrical activity of the brain. One of the essential EEG standards that discovered in BCI systems is the P300 signal. Wearable BCI headsets technologies are growing day by day. Many wearable EEG headset technologies provide to discover human brain mysteries. OpenBCI is one of the low-cost EEG headsets that allows measuring EEG signals. Day by day, artificial intelligence is taking place in human life. There are many new methods, and Technologies are developed to make people's life easier. Artificial intelligence methodologies play a vital role during the development of BCI applications. The aim of this thesis, predicting mouse cursor movements of the computer via artificial intelligence methods using electroencephalogram signals which are provided by OpenBCI wearable headset.