Kahramanmaraş ilinde üzüm üreten işletmelerin sosyo-ekonomik özellikleri
Socio economic charecteristics of grape producing farmers in Kahramanmaras province
  1. Tez No: 606501
  2. Yazar: AYŞE KALUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı Kahramanmaraş ilinde üzüm üretimi yapan üreticilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek, üzüm üreten işletmelerin yapısını ortaya koymak ve üzüm üretim maliyetini belirlemektir. Kahramanmaraş ilinde üzüm üretiminin yoğun olarak yapıldığı ilçelerdeki (Pazarcık, Dulkadiroğlu, Onikişubat) köylerden tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenen 80 üretici ile Eylül-Ekim 2017 tarihlerinde yüz yüze anket yapılmıştır. Araştırma sonuçlarını göre üreticilerin yaş ortalaması 52,5 olup %93,8'i erkek ve %77,5'i ilköğretim mezunu olduğu tespit edilmiştir. Üreticilerin yıllık gelir ortalaması 35452 TL/yıl olarak hesaplanmıştır. Üzüm üretimi için; dekara toplam masraf içindeki değişken masraflar oranı %44,88 iken sabit masrafların oranı %55,12 olarak tespit edilmiştir. Bölgede 1 kg üzüm üretim maliyeti 2,69 TL/kg hesaplanmıştır. Brüt kar 1233,37 TL/da, nispi kâr ise 1,40 olarak tespit edilmiştir. Üzüm üretiminde en önemli sorunlar olarak %75,0 ile kül düşme hastalığı belirlenmiştir. Üreticilerin %51,2 üzümü tüccar aracılığıyla pazarlamakta olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine the socio-demographic characteristics of the producers producing grapes in Kahramanmaraş province, to reveal the structure of grape producing enterprises and to determine the cost of grape production. In this context, in September-October 2017, face to face surveys were conducted with 80 producers determined by stratified sampling from districts (Pazarcık, Dulkadiroğlu, Onikişubat) where the grape production was intensively produced in Kahramanmaraş. According to the results of the research, the average age of the producers was 52.5 and 93.8% were male and 77.5% were primary school graduates. The average annual income of the producers was calculated as 35452 TL. For grape production; The variable costs in the total cost per decare was 44.88%, while the fixed costs were 55.12%. The production cost of 1 kg of grapes in the region is calculated as 2.69 TL/kg. Gross profit was determined as 1233.37 TL/da and cost benefit ratio as 1.40. As the most important problems in grape production, ash fall disease was determined with 75.0%. It was determined that 51.2% of the producers were marketing the grapes through the merchant.