Designing and implementing a game development framework for interactive stories and role playing games
İnteraktif hikaye ve rol yapma oyunlarına odaklı bir oyun geliştirme sisteminin tasarlanması ve implementasyonu
  1. Tez No: 606500
  2. Yazar: OZAN EMİRHAN BAYYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SAHİLLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çokluortam Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Video oyunları hikaye anlatımı için harika araçlardır. Fakat bu özelliklerini ortaya çıkarmak olması gerekenden daha zordur. Rol yapma oyunları yapmak oyun geliştiricilerinden çok fazla zaman ve çok fazla emek gerektirmektedir. Mevcut araçlar ne yazık ki zaten kanıtlanmış dizayn özelliklerine ve çoğunlukla var olan oyun mekaniklerinin kopyalanmasına odaklanmaktadır. Bu tez oyun geliştiricilere rol yapma oyunlarını çok daha kolay ve hızlı geliştirmelerine yardımcı olacak bir oyun geliştirme yazılım çerçevesi önermektedir. Bunu başarmak için bu tezde önerilen çerçeve varolan rol yapma oyunlarındaki ortak oyun mekaniklerini ve özelliklerini kullanıp, bunları model-view-controller tasarım örüntüsü temel alınarak geliştirilmiş yeni özelliklerin eklenmesi, çıkarılması ve değiştirilmesine imkan sağlayan modüler bir yapı sağlar. Bu modülerlik aynı zamanda önerilen çerçeveyi oyun geliştiriciler için son derece ölçeklenebilir bir oyun geliştirme ortamına dönüştürür. Bu çalışmada, bu çerçevenin yeteneklerini göstermek için bir oyun hazırlanmış ve çeşitli yinelemelerle geliştirilmiştir. Ayrıca, diğer geliştiricilerin çerçeveye ilişkin görüşlerini almak için bir kullanıcı çalışması sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Video games are a great medium for storytelling. Taking advantage of this quality is, however, harder than it needs to be. Making role-playing games takes too much time and work on the part of game developers. Existing tools to develop such games, unfortunately, focus more on already proven design features and mostly duplicate the same game mechanics. This thesis proposes a game development framework to offer a solution to help game developers to build role-playing games in a much easier and quicker fashion. To accomplish this, the framework utilizes common game mechanics and features from existing role-playing games while providing a modular structure to add, remove, change or create new features to built games using a model-view-controller pattern. This modularity also transforms the proposed framework into a highly scalable game development environment to work with for developers. In this study, an example game is built and several iterations of it developed with this framework to show its capabilities. Also, a user study is concluded to gain the insights of other developers on the framework.