Kahramanmaraş ilinde satışa sunulan kurutulmuş meyve örneklerinde mikrobiyal kontaminasyonun incelenmesi
Research of microbiological contamination in dried fruit samples offered for sale in Kahramanmaras
- Tez No: 819426
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KİREÇCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş il merkezinde bulunan farklı ticari satış yerlerinden ambalajsız (dökme, açıkta) olarak satışa sunulan kurutulmuş kayısı, muz, elma, kavun, siyah üzüm, sarı üzüm, mango, ananas, kivi, dut, çilek, yaban mersini, Hindistan cevizi, portakal olmak üzere toplamda 70 adet kuru meyve örneği alınmıştır. Toplam mezofilik aerob bakteri (TMAB) ve koliform grup bakteri varlığı açısından incelenmiş ve kurutulmuş meyve örneklerinde mikrobiyolojik kalitenin araştırılması amaçlanmıştır. Membran filtrasyon yöntemi kullanılarak Endo NKS ve Standart TTC-NPS besiyerlerinde 37°C'de 48 saat inkübasyon sonrası bakterilerin identifikasyonu sağlanmıştır. Çalışılan 70 kuru meyve örneğinin 3 tanesinde TMAB tespit edilmemiştir. 67 örneğin 9 tanesinde 1-10 kob/10 gr, 14 tanesinde >10 kob/10 gr, 5 tanesinde >10² kob/10 gr, 11 tanesinde >10³kob/10 gr, 28 tanesinde >10⁵ kob/10 gr sayıda TMAB tespit edilmiştir. Çilek, yaban mersini, kivi hariç diğer meyvelerde TMAB oranı %100 iken bu meyvelerde oran %80 olarak bulunmuştur. TMAB sayısı en yüksek kuru elma örneklerinde bulunmuştur. 70 örneğin 4 tanesinde (sarı üzüm, siyah üzüm, yaban mersini, portakal) koliform grup bakteriye rastlanmazken diğer örneklerde; kivi %40, muz %40, mango %40, ananas %20, Hindistan cevizi %20, kavun %40, çilek %20, elma %40, kayısı %20 ve dut %80 oranında koliform kontaminasyonu saptanmıştır. Total olarak değerlendirildiğinde 70 örneğin 19 tanesinde koliform grup bakteriye rastlanırken oranın %27,14 olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada analiz edilen kurutulmuş meyve örneklerinin özellikle koliform varlığı bakımından risk oluşturabileceği ve analiz edilen örneklerde patojen bakteri ve hijyen indikatörü mikroorganizmaların bulunmasının gıda kalitesinde bozulma veya sağlık sorunlarına neden olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 70 dried unpackaged fruit samples which is dried apricots, bananas, apples, melons, black grapes, yellow grapes, mangoes, pineapple, kiwi, mulberry, strawberry, blueberry, coconut, including oranges were taken from different local market Kahramanmaraş city center. Dried fruit samples examined in terms of total mesophilic aerobic bacteria (TMAB) and coliform group bacteria and it was aimed to determine the microbiological quality of dried fruit samples. Bacteria were identified after 48 hours of incubation at 37°C in Endo NKS and Standard TTC-NPS media using the membrane filtration method. TMAB was not detected in 3 of the 70 dried fruit samples studied. TMAB was detected in 67 samples which is 9 of them 1-10 cfu/g, 14 of them >10 cfu/g, 5 of them >10² cfu/g, 11 of them >10³ cfu/g, 28 of them >10⁵ cfu/g. TMAB rate was 100% in other fruits except strawberry, blueberry and kiwi, the rate was 80% in these fruits. The highest number of TMAB was found in dried apple samples. While no coliform bacteria was found in 4 of 70 samples (yellow grape, black grape, blueberry, orange); Kiwi 40%, banana 40%, mango 40%, pineapple 20%, coconut 20%, melon 40%, strawberry 20%, apple 40%, apricot 20% and mulberry 80% coliform contamination detected. When evaluated as a total, coliform group bacteria were found in 19 of 70 samples, while the rate was determined as 27,14%. As a result, it was concluded that the dried fruit samples analyzed in this study may pose a risk, especially in terms of the presence of coliform, and the presence of pathogenic bacteria and hygiene indicator microorganisms in the analyzed samples may cause deterioration in food quality or health problems.