Seks işçiliğinin görünüş biçimlerine yönelik bir araştırma: Mersin örneği
A research on the appearance of prostitution: Mersin example
- Tez No: 606512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Seks işçiliği kavramı toplumsal değişmeler ve gelişmeler çerçevesinde birçok sözcük ile ifade edilmiştir. Bu sözcükler, seks işçiliğinin görünüş biçimlerine bağlı olarak ortaya çıkmış ve anlamlandırılmıştır. Seks işçiliğinde meydana gelen değişiklikler sadece fuhuş kavramını ifade etmek için kullanılan sözcüklerde değil aynı zamanda mekânsal dönüşümlerin de ortaya çıkmasını sağlamıştır. Birey ve toplum tarafından çeşitli sözcüklerle anlamlandırılan fuhuş, görünüş biçimlerinde de birçok değişikliğe uğramıştır. Seks ve seks işçiliği kadın üzerinden inşa edilmiş, kadının ve kadın bedeninin bir tüketim nesnesi, arzuların tatmin edilebildiği günah kutusu olarak görülmüş, toplum tarafından toplumun dışında tutularak sınıf altı tabaka olarak kendine yer bulmuştur. Seks işçiliğinin beden üzerinden inşası, fuhuş işi ile ilgili erkeklere de kadına özgü özellikler atfedilerek erilin temiz ve kadın olmayan tarafı üzerinden fuhuş kendini biçimsel olarak sürekli yeniden üretmiştir. Bu yeniden üretim seks işçiliğinin görünüş biçimlerinin de değişime uğramasını beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada seks işçiliğinin gelişimi, tarihsel süreç içerisinde anlamlandırılması, seks işçiliği ile ilişkili mekanın cinselliği ve mekânın üretimi, görünüş biçimleri, seks işçiliği ile ilişkili mekanların ve sözcüklerin tasfiyesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of prostitution has been expressed in various words within the framework of social changes and developments. These words have emerged and given meaning depending on the appearance of prostitution. The changes in the expression of prostitution have not only changed the words used to express the concept of prostitution but also revealed spatial changes. Prostitution, expressed by the individual and society by various words, has undergone many changes in appearance forms. Sex and prostitution were built over women; female and female body have been seen as an object of consumption, as a box of sin where desires are fulfilled. People working as prostitutes were kept out of the society and pushed to a sub-class level by society. Construction of prostitution based on body has caused attachment of features specific for women to the men who are related to prostitution This situation reproduces a gender-based perspective through the clean and non-female side of the masculine. This reproduction has brought about the change in the appearance forms of prostitution. In this study, we have discussed the development of prostitution, phraseology of it in historical process, sexuality of places and production of space associated with prostitution appearance forms, liquidation of spaces and words associated with prostitution.