Sanatta ifade aracı olarak seramik malzeme
Ceramic material as a means of artistic expression
  1. Tez No: 606511
  2. Yazar: AYÇA UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN AYDAN BELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bugün sanat olarak nitelendirdiğimiz, insanın kendini çeşitli malzemeler ve yöntemlerle ifade etme isteği her zaman var olmuştur. Sanatın tanımı ve kapsamı ise yaşanılan zamanın anlayışına göre değişiklik göstermiştir. Günümüzde sanatın tanımı hala tartışmaya açık ve üzerinde pek çok söz söylenen bir konu olmakla birlikte; artık anlayış doğayı taklit etmekten uzaklaşmış, kişinin zihnindekini yansıtması için bir araç, iç dünyası ile dış dünya arasında kurulan bir köprü, bir iletişim ve ifade aracı haline gelmiştir. Sanatçı ifadesini, kullandığı malzeme ve onu işleyiş yöntemleri ile kişiselleştirmektedir. Fikir ve üslubun aktarıcısı olan malzeme bu aşamada önemli etkenlerden biridir. Malzeme ve teknik, sanatçının düşünme, hissetme ve algılama biçimlerini aktarmak için birer araçtır. Söz konusu durum sanatçıya farklı yollar sunar. Malzemenin sınırlarında dolaşarak vermek istediği mesajı, söyleyeceği sözü bu yönde pekiştirebileceği gibi; malzeme ile birlikte düşünüp onunla hareket ederek işinde kullandığı aracın ifade ettiği bilgiyi vurgulayan ve onunla anlam kazanan çalışmalar yapma yoluna da gidebilir. Doğayı biçimlendiren insanın hem kullanım nesnesi, hem de ilk heykelciklerden bu yana sanat üretiminde; erişebildiği malzemeler kendine yer bulmuş, ifadesini teknik ve kavramsal açıdan desteklemiştir. Bugün teknolojinin de gelişimiyle çok farklı biçimlerde karşımıza çıkan seramik malzeme bu araştırmaya konu olmaktadır. Bu çalışma malzeme ve sanatsal ifade arasındaki ilişkiyi araştırarak sanatçının fikrinin maddi bir forma dönüşmesinde malzemenin önemini sorgulamaktadır. Seramik malzemenin özgün dili, özellikleri ve üretim sürecinde sanatçıya sunduğu teknik imkanlar incelenmiş, aynı zamanda geçmişi ve belleği olması dolayısıyla taşıdığı kavramlar ve hafızası sanatçı çalışmalarından örneklerle araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Görsel Sanat, Malzeme, İfade, Maddi Kültür, Seramik
Özet (Çeviri)
One's desire to express oneself with various materials and methods, which we call art today, has always existed. The definition and scope of art changes according to the understanding of the time. Today, the definition of art is still open to debate and many issues are mentioned on it; understanding has become far from imitating nature and has become a means of reflecting one's mind, a bridge between inner and outer world, a means of communication and expression. The artists personalize their expression with the material they use and the way they process. Material, which is the transmitter of ideas and style, is one of the important factors at this stage. Materials and techniques are tools for conveying the artist's ways of thinking, feeling and perceiving. The situation offers the artist different ways. As he can reinforce the message he wants to give by wandering around the boundaries of the material; he can also choose the way of thinking and acting with the material by making studies that emphasize the information expressed by the tool used in the work. For human who shaped the nature; the materials he had access has always had an important role and they supported his expression technically and conceptually for production of both the functional object and art since the first figurines. Ceramic material, which can be found in many different forms today with the development of technology, is the subject of this research. This study explores the relationship between material and artistic expression and questions the importance of material in transforming the artist's idea into a material form. The original language of the ceramic material, its characteristics and the technical possibilities it presents to the artist in the production process were examined, and the conceptual meaning and memory it carries due to its history and memory were investigated with examples from the artist's works KEY WORDS: Visual Art, Medium, Expression, Material Culture, Ceramics