Yabancı kişilerin Türkiye'den taşınmaz edinimi meselesinin güncel mevzuat ışığında değerlendirilmesi
Real estate acquiring of foreign natural people in Turkey in the light of current legal regulations
- Tez No: 606515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Law, International Relations, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yabancıların taşınmaz edinme meselesi güncelliğini hâlâ koruyan ve zaman zaman yeni düzenlemelere konu olan bir meseledir. Konu ile ilgili her düzenleme Anayasa Mahkemesinin önüne gelmiştir. Anayasa Mahkemesi kamuoyu ve muhaliflerin endişelerini haklı bulmuş ve düzenlemeleri iptal etmiştir. Avrupa Birliği uyum sürecinin bu düzenlemelere olan katkısı göz ardı edilmemelidir. Bu doğrultuda yapılan çeşitli düzenlemelerden sonraki en güncel düzenleme 2644 sayılı Tapu Kanunu'nun 35. Maddesinde yapılan değişikliktir. Madde, yabancı gerçek kişilerin taşınmaz edinmesinde uygulanacak esasları belirleme yetkisini Cumhurbaşkanı'na vermektedir. Çalışmamız, yabancı gerçek kişilerin taşınmaz edinme hakkının daha önceki uygulamalarını özetleyerek, son güncellemeler ve istatistikler ışığında ülkemizde nasıl işlediğini açıklamayı ve analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of real estate acquisition by foreigners is still a matter of keeping up-to-date and subject to new regulations from time to time. Every arrangement on this issue came before the Constitutional Court. The Constitutional Court justified the concerns of the public and the dissenters and canceled the regulations. The contribution of the European Union harmonization process to these regulations should not be ignored. The most recent arrangement after the various arrangements made in this direction is the amendment to Article 35 of the Land Registry Law No. 2644. The Article gives the President the power to determine the principles to be applied for the acquisition of real estate property by foreign real persons. Our study aims at explaining and analyzing how the foreign real persons work in our country in the light of recent updates and statistics by summarizing the previous practices of the right to acquire real estates.