Süper alaşımlardan Incoloy 901 ve Rene 41'in tornalanmasında kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğünün Taguchi deneysel tasarımı ile incelenmesi
Investigation of cutting force and surface roughness in the turning of super alloys Incoloy 901 and Rene 41 with Taguchi experimental design
- Tez No: 606521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada süper alaşımlar malzemelerinden İncoloy 901 ve Rene 41'in farklı kesici, ilerleme ve kesme hızlarıyla kuru şartlarda tornalanmasında, parametrelerin kesme kuvvetlerine ve ortalama yüzey pürüzlülüğüne etkileri araştırılmıştır. Deneylerde, İncoloy 901 ve Rene 41'in KY4300, KYS30 ve KYS25 kesici takımları ile 200, 230 ve 260 m/min kesme hızların ve 0.100, 0.125 ve 0.105 mm/dev ilerleme hızları kullanılmıştır. Kesme kuvvetine etkili parametrelerin ilerleme hızı ve kesme hızının olduğu ve ortalama yüzey pürüzlülüğüne etkili parametrelerin ilerleme hızı ve kesici takım olduğu görülmüştür. En küçük kesme kuvveti İncoloy 901'de 0.100 mm/dev ilerleme hızında 260 m/dak kesme hızında ve KY4300 kesici takımı ile Rene 41' de 0.100 mm/dev ilerleme hızında 260 m/dak kesme hızında ve KYS30 kesici takımı işleme parametreleriyle ve en küçük ortalama yüzey pürüzlülüğü İncoloy 901'de 0.100 mm/dev ilerleme hızında 200 m/dak kesme hızında ve KY4300 kesici takımı ile Rene 41'de 0.150 mm/dev ilerleme hızında 260 m/dak KYS25 kesici takımı işleme parametreleriyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of parameters on cutting forces and average surface roughness were investigated in the turning of super alloy materials İncoloy 901 and Rene 41 with different cutting, feed and cutting speeds in dry conditions. In the experiments, cutting tools KY4300, KYS30 and KYS25 of Incoloy 901 and Rene 41 were used with cutting speeds of 200, 230 and 260 m / min and feed rates of 0.100, 0.125 and 0.105 mm / rev. It has been found that the parameters affecting the cutting force have the feedrate and cutting speed and the parameters affecting the average surface roughness are the feedrate and cutting tool. The smallest cutting force Incoloy 901 with a feedrate of 0.100 mm / rev at 260 m / min and with KY4300 cutting tool at Rene 41 with a feedrate of 0.100 mm / rev at 260 m / min and with KYS30 cutting tool machining parameters and the smallest The average surface roughness was obtained with the cutting parameters 260 m / min KYS25 cutting tool at Incoloy 901 at a feed rate of 0.100 mm / rev at a cutting speed of 200 m / min, and KY4300 cutting tool and Rene 41 at a feed rate of 0.150 mm / rev.