Resim-iş eğitimi bilim dalı öğrencilerinin öğretmenlik öz yeterlilikleri ile psikolojik sağlamlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of teaching self-efficacy and psychological resilience levels of the students in painting and vocational training departments
  1. Tez No: 606556
  2. Yazar: ŞÜHEDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDUHA SATIR KAYSERİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı resim-iş eğitimi bilim dalı öğrencilerinin öz yeterlikleri ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu genel amaç doğrultusunda, Öğretmen adaylarının; cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre incelemektir. Çalışma grubu resim-iş eğitimi bilim dalında öğrenim gören 149 öğrenciden oluşmaktadır. Süreç boyunca değişkenler arasında ne tür bir korelasyon olduğu ve bu veriler doğrultusunda kapsamlı bir araştırma yapılması, öz yeterliğe etkisinin saptanması amaçlanmaktadır. Yöntem: Görsel sanatlar öğretmenliği öğrencilerinin, öğretmenlik mesleğine dair öz yeterlilikleri ve Psikolojik Sağlamlık düzeylerini belirlemek için nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır Öğretmen öz yeterlilik algısı ölçeği ve psikolojik sağlamlık ölçeği kullanılarak veriler toplanmış. Bulgular: Çalışmada elde edilen veriler araştırma problemi doğrultusunda sunulmuştur. Görsel sanatlar öğretmeni adaylarının aldıkları puanlara yönelik betimsel istatistik sonuçlara göre öz yeterlik puanlarının yüksek,, psikolojik sağlamlık testi puanlarının ise orta düzeyde olduğu, Öz yeterlik puanlarının sınıf düzeylerine göre karşılaştırılması incelendiğinde öz yeterlik testi puanlarının sınıf düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı, öz yeterlik puanları ile psikolojik sağlamlık testi puanlarının karşılaştırılması sonucu korelasyon analizi incelendiğinde adayların öz yeterlik puanları ile psikolojik sağlamlık testi puanları arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde ilişki olduğu ve anlamlı düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Gruplar arası farklılığın anlaşılması için yapılan Post-Hoc testi sonucunda uygulanmış, 3.ve 4. Sınıflar arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Adayların psikolojik sağlamlık testi puanlarının sınıf düzeylerine göre karşılaştırıldığında sağlamlık puanlarının sınıf düzeyine göre anlamlı düzeyde olmadığı sonucuna varılmıştır. Sonuç: Görsel sanatlar öğretmeni adaylarının öz yeterlik puanları ile psikolojik sağlamlık testi puanları arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde ilişki olduğu ancak bu ilişkinin anlamlı düzeyde olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to investigate the relation between the self-efficacy and psychological resilience of the students in painting and vocational training departments. In accordance with this general purpose, we investigate the teacher candidates with regards to gender and grade levels variables. The study group is composed of 149 students studying in the department of painting and vocational training education. Throughout the process, it was aimed that what kind of correlation exist between the variables and making a comprehensive investigation regarding the data and determination of effect to self-efficacy. Method: Relational research model from the quantitative research methods was used in order to determine the self-efficacy and psychological resilience levels of teaching profession of the fine arts teaching students. Data were collected using the teacher self-efficacy scale and psychological resilience scale. Findings: The data obtained in the study are presented in accordance with the research problem. According to the results of the descriptive statistics towards the scores of fine arts teacher candidates, it has been determined that self-efficacy scores were high and psychological resilience test scores were intermediate, when the self-efficacy scores were compared according to the grade levels, it was found that the self-efficacy test scores were significantly different according to the grade level, when the correlation analysis were analyzed as a result of the comparison of the self-efficacy scores and psychological resilience test scores, it was determined that there was a positive, weak relationship between the self-efficacy scores and the psychological resilience test scores of the candidates but this relationship was not significant level. Post-Hoc test was applied to understand the differences between the groups and it was determined that there was a significant difference between 3rd and 4th grades. When the psychological resilience test scores of the candidates were compared according to the grade levels, it was concluded that the resilience scores were not significant with regard to the grade level. Results: It was determined that there was a positive and weak relationship between self-efficacy scores and psychological resilience test scores of the fine arts teacher candidates but this relationship was not significant.