Müzelerde sergileme ve sunuma yönelik bir artırılmış gerçeklik uygulaması
An augmented reality application for exhibition and presentation purposes in museums
  1. Tez No: 606566
  2. Yazar: GÖKHAN BUNSUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOGAN TONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Teknolojinin, hızla gelişen yapısıyla, bireylerin ve toplumların hayatında yeri ve etkinliği büyük bir ivmeyle artmaktadır. Teknolojinin gelişim hızı ve yarattığı yeni iletişim mecraları, yeni fikirlerin her türlü alanda uygulanabilir formlarını üretmeye başlamaktadır. AG (AG) de bu yeni fikirlerden biridir. AG, gerçek dünyayı ve bilgisayar ürünü sanal dünyayı bir araya getiren ve gerçek dünyadan kopmadan dijital(sanal) dünya ile etkileşime geçilmesini sağlayan bir araçtır. AG 1970'li yıllardan günümüze teknolojinin gelişmesiyle değişmiş ve evrilmiştir. Bunun yanı sıra teknolojinin nerdeyse her alanını açıkça geliştirmekte ve yenilemektedir. AG'yi kullanarak akıllı cihazlar aracılığıyla iki boyutlu görselleri ya da sergilerde yer alan unsurları hareketli ya da kısa bir animasyonla zenginleştirmek, video ekleyerek ilgi çekici bir deneyim sunmak mümkün olmaktadır. Teknolojiye karşı oluşan bu eğilimler birçok alanda olduğu gibi sergileme yöntemlerinde de yenilikçi yaklaşımların ortaya çıkmasını sağlayıp, sanatçıların ve tasarımcıların yaratıcı sınırlarını genişletmelerine de olanak sağlamaktadır. Bunun gibi avantajlarıyla AG, bir sergileme yöntemi olarak her geçen gün sanat etkinliklerinde ve sergiler de kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda müzecilikte, geleneksel sergileme yöntemlerini AG giderek geliştirmeye başlamıştır. AG teknolojisi dünyada şimdiden pek çok müzede farklı tanıtım şekilleriyle kullanılmaya başlamıştır. AG teknolojisi geliştikçe, müzecilik alanında kullanımı daha da yaygınlaşacak ve müzeler için önemli bir gereksinim olacaktır. Bu tezde AG kullanılarak, eserler ve ziyaretçiler arasındaki etkileşime yeni bir boyut getirmek için bir uygulama kiti üretilmesi hedeflenmiştir. MousAR adı verilen bu uygulama kitinin; eserle ziyaretçi arasındaki ilişkiyi derinleştirme, eseri bir bireysel deneyime dönüştürme ve müzelerdeki sergileme yöntemlerini ileriye taşıma amacı bulunmaktadır. Yöntem olarak müzecilik ve AG teknolojisi, bileşenleriyle beraber incelenecektir. Müzeciliğin ve sergileme yöntemlerinin tarihsel gelişimleri literatür taramalarıyla beraber incelenip, olumlu ve olumsuz yönleri ziyaretçiler açısından değerlendirilecektir. Sonrasında AG'nin gelişim evreleri, bileşenleri, programlama süreçleri üzerinde durulacak, AG için kullanılan programların olumlu ve olumsuz yanları açıklanacaktır. Aynı zamanda müzecilikte şimdiye kadar bunun konuda yapılmış, müzelerdeki AG sergileme yöntemleri ve uygulamaları da incelenecektir. Bu incelemelerin sonucunda, tüm bu araştırmalarla ilgili olumlu ve olumsuz yanlar irdelenip, AG üzerine“MousAR”uygulaması programlanacaktır. MousAR uygulama kiti içinde; eserin dönemine yolculuk yaptıran“portal”, eksik veya parçalanmış eserleri tam gösteren bir uygulama ve eserlerin videolu veya metinli açıklamalarını sunan bir başka uygulama olacaktır. Yapılan bu çalışma sonucunda oluşturulacak MousAR uygulama kitinin müzelerdeki sergileme yönteminde etkileri incelenecek AG'nin bu alanlardaki katkısı nitel verilerle desteklenerek araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The place of the technology in humans' lives keeps gettin bigger with an undeniable pace. This pace, along with the communication adventures that it creates, has started to produce new ideas that are applicable for every kind of area. Augmented Reality(AR) is one of these areas. AR is a device that brings the real world and the digital (virtual) world together without any disconnection from the real world. AR has changed and evolved since 1970 with the improvements on the technology. Moreover, it changes and evolves almost every area of technology. With the help of AR and smart devices, it is now possible to enrich 2D images or visuals in the museums by adding a short animated video, making it a more interesting. These trends, just like they do on other areas, ensures that artists and designers can imrpove on their creative skills by helping new approaches to arise on exhibition area. With its advantages of such, AR has started to be used in many art activities and exhibitions as a method. AR technology has already been used in many exhibitions in different display forms. As AR technology improves, its application on exhibition area will be more extensive and eventually it will be an improtant necessity for museums. In this thesis, the objective is to produce an application that adds a new dimension to the interaction between the visitors and pieces of work , using AR. This application, which is called“MousAR”, aims to dense the connection between the visitor and the work, convert the work to an individual experience and further develop exhibition methods in museums. As a method, museology and AR techonolgy will be analized with their components. The historical development of museology and exhibition methods will be reviewed, positive and negative aspects will be evaluated for the visitors. After that AR's the development stages, components and programming processes will be discoursed; positive and negative aspects of these programmes will be explained. At the same time, all the AR methods and applications used in museums up to this day will be analized. At the end of this analysing, all of the positive and negative aspects will be studied and“MousAR”will finally be programmed in AR. In MousAR, there will be a“portal”that gets visitors to travel the era of the works, an application that shows the missing and shattered works as a whole and another application that presents written or visual explaination of the works. At the end of this study, the effects of“MousAR”on the museums will be analized and the contribition of AR to the area will be researched by using qualitative data.