Ortaokul öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of the organizational guidelines of music students in secondary school
- Tez No: 606565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumlarını“cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, ailenin aylık gelir durumu, öğrencilerin okul dışında müzikle ilgilenme süreleri ve ailelerin müzikle ilgilenme durumları”değişkenleri açısından incelemektir. Yöntem: Bu çalışma tarama yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, Tekman Cumhuriyet Ortaokulu, Tekman Yatılı Bölge Okulu ve Tekman Toptepe Ortaokulunda öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Müzik Dersi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Analizler ise SPSS 22.00 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to analyse the attitudes of the secondary school 5 th, 6 th, 7 th and 8 th grade students towards music lessons is terms of“gender, age, class level, the income level of the family, the time that the students spend on music outside the school and the family's interest in music.”Method: Among the scanning methods, correlational survey model was used in this study. The study group of the research consisted of the students from Tekman Cumhuriyet Secondary School, Tekman Regional Secondary Boarding School and Tekman Toptepe Secondary School. As the data collection tool,“Personal İnformation Form”and“Music Lesson Attitude Scale”were used. Analyses were done on SPSS 22.00 program.